GeriEkonomi DİSK ve Hak-İş 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DİSK ve Hak-İş 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkıyor

DİSK ve Hak-İş 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkıyor
refid:11509345 ilişkili resim dosyası

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, toplumun büyük bir kısmının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının Taksim’de yapılmasını istediğini savunarak, "Dolayısıyla biz de bu kararımızdan asla dönüş yapmayacağız. Kesinlikle 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız" dedi.

Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) tarafından Taksim Gezi Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına katılan Çelebi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının Taksim’de yapılması yönünde bütün sendikaların aynı iradeyi gösterdiğini ifade etti. Çelebi, ancak bazı sendikalardan Taksim’e izin verilmemesi durumunda sembolik bir anma yapacakları şeklinde açıklama geldiğini, bunun da yasak savmadan başka bir şey olmadığını ileri sürdü. Çatışmalardan uzak, özgür bir şekilde 1 Mayıs’ı kutlamak istediklerini vurgulayan Çelebi, şöyle konuştu. "Türkiye eğer demokratikleşecekse bu demokratikleşmenin ilk adımı Taksim’de 1 Mayıs’ın özgürce kutlanmasından geçiyor. Dolayısıyla yaklaşık 70’e yakın sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti bu iradenin arkasındadır. Toplumun vicdanı Taksim’dir. Toplumun bu vicdanını reddeden, kendi vicdanıyla karar veren yaklaşımı ortadan kaldırmak lazım. Toplumun büyük bir kısmı 1 Mayıs’ın özgürce Taksim de kutlanmasını istiyor. Dolayısıyla biz de bu kararımızdan asla dönüş yapmayacağız. Kesinlikle 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız."

Hak-İş Konfederasyonu Merkez Yöneticileri, Şube Başkanları ve İşyeri Temsilcileri ile işçilerden oluşan bir grupla Taksim’e çıkma kararı aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle