GeriEkonomi Dışbank: Büyüme stratejimize uyan banka alacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dışbank: Büyüme stratejimize uyan banka alacağız

TMBF'daki bankalara talip olduğunu açıklayan Dışbank Murahhas Azası Vural Akışık amaçlarının büyüme stratejilerine uygun banka almak olduğunu söyledi. Akışık "İşin aritmetiğinin tutması lazım. Teşviklerin de muhakkak ki cazip tarafı var" dedi.

T. Dış Ticaret Bankası (Dışbank) Murahhas Azası Vural Akışık, büyüme stratejisine uygun Fon'daki bankalara bakacaklarını bildirdi.

Akışık, Dışbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde bulunan bankaların hisselerinin devralınabilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na başvurma kararıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Banka olarak yüksek yönetim gücüne, öz varlık fazlalığına ve yeni teknolojiye sahip olduklarını belirten Akışık, büyüme stratejileri çerçevesinde Fon'daki bankalarla ilgilendiklerini söyledi.

Orta ve uzun vadeli perspektiflerini, Türkiye'nin sektördeki belirli piyasa payı olan güçlü bankası olmak" olarak açıklayan Akışık, şunları söyledi:

"Artılarımıza karşılık stratejimize göre eksikliğimiz nerelerde? Yoksa bir eksikliğimiz yok. Özvarlığımıza göre şube ağırlığımız yeterli büyüklükte değil, müşteri tabanımız istediğimiz büyüklükte değil.

Fon'daki bankalardan herhangi birini, başvurumuz uygun görüldükten zonra incelememize açacaklar. İncelediğimizde bizim artılarımızla onların artılarını bir araya koyduğumuz zaman bir sinerji doğuyorsa, ilave yarar sağlıyorsak olacak. Birbirimizi tamamlıyorsak, bu bizim orta vadeli stratejimizle de örtüşecektir."

Banka ismi belli değil

Bunu yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Akışık, ilgilendikleri bankalar konusunda isim açıklamadı. Akışık, "büyüme stratejimize uyan banka bakacağız" dedi.

Fon'daki banklar için başvuran diğer banka ve grupların da benzer stratejiler içinde olduklarını dile getiren Akışık, "Elbette herkes hesabını kitabını yapacak. Bu işin aritmetiğinin tutması lazım. Aritmetiğinin akıllıca olması lazım. Teşviklerin de muhakkak ki cazip tarafı var" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle