Dışarda da 22 Fon bankası var

Nilgün KARATAŞ
12.07.2001 - 01:15 | Son Güncelleme:

El konulan bankaların iştiraki ya da bağlı olduğu holding aracılığıyla TMSF'nin yurtdışında ortak ya da sahip olduğu banka sayısı 22'ye ulaştı.

Yurtdışındaki temsilcilikler, şubeler ve diğer mali iştirakler de dikkate alınırsa Fon, yurtdışında hiçbir bankanın sahip olmadığı etkinliğe sahip.

TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu), el konulan banka sayısından daha fazla bankaya yurtdışında sahip Şu anda Fon kapsamında 10 banka bulunurken, Fon'un bu bankalar aracılığıyla ortak olduğu banka sayısı bunun iki katından daha fazla. Son 4 yılda 18 bankayı bünyesine katan Fon'un, bu bankalardan 11'inin aracılığıyla ABD'den Fransa'ya, Almanya'dan Kazakistan'a kadar 14 değişik ülkede bankası bulunuyor.

Bu bankalardan 6 tanesi önceki gün el konulan Kentbank, Bayındırbank ve EGS Bank bünyesinde faaliyet gösteriyor. Fonun yeni bankaları arasında yurtdışındaki iştirakleri bakımından en zengini Kentbank. Bu bankanın Kazakiskan'nda, Arnavutluk'ta ve ikisi de Kıbrıs'ta olmak üzere 4 bankası bulunuyor.

EN ÇOK DEMİRBANK'TAN

Fon bankalarının geneline bakında yurtdışındaki banka iştirakleri açısından en verimli banka Demirbank. Demirbank'ın Kırgızistan'da Krgyz International Bank ve Kazakistan'da Demir Kazakhstan Bank, Romanya'da Demir Romania, Bulgaristan'nda Demirbank Bulgaria'sı dışında Türkiye Halk Bankası ile ortak kurduğu ve Hollanda merkezli bir bankası daha var. Sadece bu bankanın Hollanda'da 4, Belçika'da bir ve Almanya'da 5 olmak üzere 10 şubesi bulunuyor. Diğer bankalardaki 8 şubeyle birlikte bu sayıs 18'e yükseliyor.

Yurtdışındaki bankalar dışında Fon bünyesindeki bankaların buralarda şubeleri, temsilcilikleri ve başka mali iştirakleri de bulunuyor. Bunlar da dikkate alındığında TMSF, yurtdışında iştirakleriyle diğer bankalara fark atıyor.

Bu bankaların bulunduğu ülkelere bakılınca ise yoğunluğun KKTC'de olduğu göze çarpıyor. Şubeler dışında daha önce burada Egebank, Yaşarbank ve Yurtbank aracılığıyla burada 3 off-shore bankası bulunan Fon, önceki gün el koyduğu bankalar aracılığıyla 3 yeni off-shore bankasının daha hisselerine sahip oldu. Bunlar EGS-Ege Giyim Sanayicileri Bankası'nın Kıbrıs'taki iştiraki EGS Off-Shore Bank, Kentbank'ın sahibi olan Mustafa Süzer'in yine Kıbrıs'taki Atlasbank Off-Shore ve Kentbank Off-Shore bankaları.

Fon'un yurtdışındaki iştiraklerinin artması, yurtdışındaki bankalardaki mevduatın da devlet güvencesi altına alınması anlamına geliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı