GeriEkonomi Dışarda banka alanı tatlandıracak müdür adaylarını çaya çağıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dışarda banka alanı tatlandıracak müdür adaylarını çaya çağıracak

Dışarda banka alanı tatlandıracak müdür adaylarını çaya çağıracak
refid:14860027 ilişkili resim dosyası

Bankaların bölgede büyüme konusunda ağır davranmalarını kayıp olarak değerlendiren BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, ‘tatlandırıcı’ unsurlar verebileceklerini söyledi. Bilgin, banka genel müdür ve yardımcısı adaylarını BDDK’nın da görüşmeye çağıracağını belirterek, “Çay ikram etmek istiyoruz” dedi. Bu karar, “Bankacılar BDDK’da mülakata girecek” diye yorumlandı.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) 53’üncü genel kurulunda, Türk bankalarından bölgeye açılmalarını isterken, banka yöneticilerini sadece CV üzerinden değil daha yakından tanımak istediklerini de açıkladı. Bankalara yurtdışı açılımı için ‘tatlandırıcı’ unsurlar vaat eden Bilgin, yeni başlatacakları uygulama ile de banka genel müdür ve yardımcısı adaylarını ‘Ankara’ya çay içmeye’ davet etti. Bilgin’in bu sözleri, “Bankacılar BDDK’da mülakata girecek” şeklinde algılandı.

Beklenen her gün kayıp

Dünyanın en ağır krizinin yaşandığı bir süreçte Türk bankalarının sapasağlam ayakta durduğunu vurgulayan Bilgin, ülke dışı projeler için şunları söyledi: “Beklediğiniz ve ince hesap yaptığınız her gün bana göre kayıptır. Balkanlar’a, Orta Doğu’ya, Kazakistan’a gidebilmeliyiz. Biz size her türlü desteği sağlamaya hazırız. Gerekirse, eğer imkanımız varsa mevzuatımızda size tatlandırıcı unsurlar da getirebiliriz.”

2-3 bankadan bekliyoruz

“Biz size her türlü desteği sağlamaya hazırız. Yeter ki siz gözünüzü biraz o ülkelere çevirin” diyen Bilgin, şöyle konuştu: “Bu konuda Türk sermayedarı ağırlıklı bankalara büyük görev düşüyor. Bir müddet sonra arasanız da buralarda oyuncu olamayabilirsiniz. Bu konuda gelecek genel kurulda inşallah en az 2-3 bankamızın muhtelif aksiyonlar almasını görmek istiyoruz. Türkiye, niye piramidin üstüne tırmanmasın? Piramidin üstündeki o az grubun en azından yakınlarına gelmesin? Bu da ekonomideki diğer oyuncuların ve bankacılarımızın gayretleriyle olacaktır.”

27 Mayıs’ta başladı

“Kişiler önemli, operasyonlara bankaları yöneten kişiler karar veriyor” diyen Bilgin, bazı ülkelerde uygulanan ancak Türkiye’de kanuni altyapısı, yönetmeliği olmayan genel müdürlerle yüzyüze görüşme konusunda şunları söyledi: “27 Mayıs 2010’dan itibaren atama yapacağınız genel müdür ve genel müdür yardımcılarını bizzat ben ve gerekli göreceğim bürokratlarım tarafından Ankara’da konuk etmek, onlara çay ikram etmek, onlarla konuşmak istiyoruz. Çünkü CV üzerinden değerlendirme yeterli olmayabiliyor. Biz yüz yüze konuşmak istiyoruz. Bu konudaki görüşlerimizi daha sonra ilgili genel müdür veya yönetim kurulu başkanına iletmeyi düşünüyoruz. Sanıyorum siz de bu konudaki hassasiyetimize önem vereceksiniz.”

Kârlar ikinci yarıda düşer

Bankacılık sistemindeki bazı rakamlara ilişkin bilgiler de veren Bilgin, şöyle devam etti: “Şu anda en dikkati çekici konu yüzde 10.2’lik artışla kredilerin 40 milyar liraya ulaşması. KOBİ kredileri 2010’un ilk çeyreğinde en yüksek artış kaydeden kredi türü oldu. Sektörün Mart 2010 itibarıyla ilk çeyrek net karı da yüzde 21 artarak 6,3 milyar lira düzeyine ulaştı. Bu yılın ikinci yarısında karlarda bir miktar aşınma söz konusu olabilir. Bu, çok fazla aşağı ineceği anlamına gelmiyor. Bunun trendini görmekteyiz. Geçen yılki kârın çok çok altında olacağını düşünmüyoruz.”

İspanya’da paket bir oyla geçti

AVRUPA Birliği kurtarma paketi tasarısını onaylamak için dün toplanan İspanya Kongresi’nin Genel Kurulu’nda 15 milyar Euro’luk tasarruf paketi bir oy farkla geçti. 169 evet oyuna karşın 168 hayır oyunun kullanıldığı oylamada muhalefetteki halk partisi karşı oy kullandı. CİU, UPN ve Kanarya Koalisyonu çekimser kaldı. Genel Kurul’a İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Başbakan Yardımcıları Maria Teresa Fernandez de la Vega, Elena Salgado ve Manuel Chaves de katıldı.

İngiltere’den banka vergisine ahlaki ret

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu’nun, gelecekteki olası mali krizlerde finans sisteminde sıkıntı yaratmasını engellemek için doğrudan ulusal fonlara gidecek, bankacılık sektörüne yönelik ön vergi sistemi önerisine İngiltere karşı çıktı. Bu itirazı manşetine taşıyan Financial Times (FT) gazetesi, İngiltere’nin, oluşturulacak banka vergisinin “ahlaki bir risk” taşıyacağını savunduğunu ve bu nedenle karşı çıktığını yazdı. İngiltere’nin, önerilen vergilerle toplanan fonların bankalara “Nasıl olsa kurtarılacağız” güveni vermesinden endişe duyduğunu vurgulayan FT, Fransız yetkililerin de benzer endişeler taşıdığını aktararak, önerilen planın gelecek ay AB liderleri tarafından ele alınacağını bildirdi. Gazete ayrıca, bankacılık vergisi önerisine küresel düzeyde desteğin arttığını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle