GeriEkonomi Dış ticaret açığındaki büyüme bu yıl da sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış ticaret açığındaki büyüme bu yıl da sürüyor

Türkiye’nin geçen yıl 42.9 milyar dolara kadar yükselerek rekor kıran dış ticaret açığındaki büyüme bu yıl da devam ediyor.

Gümrük Müsteşarlığı, ocak ayına ilişkin gecici dış ticaret gelişmelerini açıkladı. Aşağı ya da yukarı doğru yüzde 7 oranında istatistiki hata içerebileceği uyarısıyla yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin geçen yıl oc akta 5 milyar 58.7 milyon dolar olan ihracatı bu yıl yüzde 9.6 azalarak 4 milyar 571.9 milyon dolara geriledi. Bu yıl ocakta ithalat ise yüzde 3 oranında azalarak 7 milyar 39.7 milyon dolara kadar düştü. Türkiye geçen yıl oc akta 7 milyar 254.6 milyon dolarlık ithalat yapmıştı. Ancak ocakta hem ithalatta hem de ihracatta yaşanan azalmanın uzun süren Kurban Bayramı tatili ve kötü hava koşullarının etkili olduğu tahmin ediliyor.

Ocakta Türkiye’nin dış ticaret açığı ise yüzde 12.4 oranında artarak 2 milyar 467.9 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2 milyar 196 milyon dolarlık dış ticaret açığı verilen geçen yılın ocak ayında yüzde 69.7 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı ise bu yıl yüzde 64.9 oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle