GeriEkonomi #direnborsa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

#direnborsa

#direnborsa
refid:23450706 ilişkili resim dosyası

BİST yılın en düşük seviyesini gördü, dolar yükseliyor.

Gezi olayları ve yurtdışı piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle sert düşüş yaşayan Borsa İstanbul’da sular durulmuyor. Borsa dün Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan sonra 73.033 puanla yılın en düşük seviyesine kadar geriledi.

PİYASALARDA Gezi Parkı olayları ile başlayan çalkantı devam ediyor. Güne hafif bir düşüşle başlayan borsa, Başbakan Erdoğan’ın Tunus’ta yaptığı konuşmada Gezi Parkı’ndaki Topçu Kışlası konusunda geri adım atmaması üzerine günü sert bir düşüşle tamamladı. Seans içinde yılın en düşük seviyesine gerileyen borsa gün sonunda yüzde 4.70 kayıpla 75.985 puana inerken, dolar 1.90’a, faiz ise 6.78’e çıktı.

EN DÜŞÜK SEVİYE GÖRÜLDÜ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin faiz oranını 0.5’te tuttuğunu açıkladığı saat 15:00’te 78 bin 574 puanda bulunan borsa, Başbakan Erdoğan’ın Tunus’ta gerçekleştirdiği basın toplantısının ardından irtifa kaybetmeye başladı. BIST 100 endeksi bir ara önceki günkü kapanışa göre yüzde 8.28 azalarak 74 bin seviyesinin de altına düştü ve 73 bin 033 puana kadar geriledi. Bu, yılın en düşük seviyesi oldu. Sonra biraz toparlanan endeks, günü 3.741 puan kayıp ve yüzde 4.70 düşüşle 75,895 puandan tamamladı. Gün boyu 1.87 TL seviyelerinde seyreden dolar tekrar 1.90 TL’nin üzerini gördü. Piyasalar kapandığında dolar yüzde 0.47 yükselişle 1.90 TL’yi gördü.

YABANCILAR SATIYOR

Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Erkin Şahinöz, Başbakan Erdoğan’ın Topçu Kışlası’nın yapılacağı yönündeki sözlerinin gösterilerin devam edebileceği endişelerini tekrar gündeme getirdiğini söyledi. Şahinöz, “Batı menşeili yabancıların satışları geliyor. Siyasi gerginlik ve gösterilerin devamından endişelen yatırımcı riski azaltma satışı yapıyor” dedi.

Garanti Yatırım Araştırma Yönetimi Özgür Yurtdaşsevenler de yabancıların pozisyonlarını geçtiğimiz haftadan itibaren düşürmeye başlayarak 145 milyon dolarlık satış  gerçekleştirdiklerini, bu hafta rakamın çok daha yükseleceğini belirtti. Yurtdaşseven, “73-74 bin bandı üzerinde tepki alımları görebiliriz. Endeks 78 bin 500’ü aşmadan kalıcı iyimserlik güç. Şu an piyasa çok temkinli. Erdoğan’dan yeni açıklamalar bekleniyor” dedi
Ata Yatırım Fon Direktörü Cem Tözge “Piyasa Başbakan’ın konuşmasını gerginliği tırmandıracağı yönünde algıladı. Hem yerli hem yabancı satışlar oldu. Günlük teknik destek seviyesi 77200’de kırılınca satışlar ardı ardına geldi. Artık bundan sonra önemli olan siyasi ortamı yumuşatacak adımların atılması” diye konuştu.

ÜÇ DARBE BİRDEN GELDİ

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, borsada talihsizliklerin üst üste geldiğini ve endeksin aynı anda üç darbe birden aldığını söyledi. Borsaların zaten FED’in parasal genişlemeyi sona erdireceği beklentisi ile son zamanlarda tedirgin günler geçirdiğini kaydeden Ünver, “Bu durum başlı başına gelişmnekte olan ülke borsaları için kötü bir durum. Çünkü fon çıkışlarına neden olabilir. Üstelik bu dönem tam da İMKB’nin zirvede olduğu dönemdi. Eylemlerle, büyük düşüşler geldi. Endeks daha aşağıda olsaydı bu kadar yüksek düşüş olmazdı” dedi. 

DOLARA MÜDAHALE OLABİLİR

Başbakan’ın konuşması İMKB ve bono piyasalarından dolara kaçışı da tetikledi. Konuşmaya kadar 1.87-1.88 TL seviyelerinde gezinen dolar konuşmanın ardından 1,90’ı gördü. Sepet döviz de 2,28 TL’ye çıkarak Aralık 2011’den bu yana en yüksek seviyesini yakaladı. Ekspres İnvest Başekonomisti Özlem Derici “Protestolardan önce Merkez Bankası TL likiditesini kısıyordu. TL likiditesini sıkılaştırmaya devam edecek. Bankalardan daha fazla döviz likiditesi gireceğini göreceğiz. Merkez Bankası bunun sonuçlarını bekleyecek eğer bu akım şu andaki seviyeleri aşağı yönde indirmeye yetmezse doğrudan müdahale beklemeliyiz” diye konuştu. Derici Para Politikası Kurulu’nda faiz koridoru hamlesi beklenmesi gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle