GeriEkonomi Diplomasi tarihinde az yaşanır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diplomasi tarihinde az yaşanır

Diplomasi tarihinde az yaşanır
refid:17109143 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Portekiz'e gelişi gecikmeli oldu. Libya ile ilgili gelişmeler dolayısıyla Portekiz ziyaretine gecikmeli başlarken, programını da kısa tutmak zorunda kaldı. Ancak bir günlük ziyarete büyük işler sığdırmayı başarmış olmaktan dolayı memnundu...

Sabah ilk olarak Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı ile bir araya geldi. İki ülkenin hangi alanda işbirlikleri yapabileceğini konuştu. Ardından Türk-Portekiz İşadamları toplantısına katıldı. Burada işadamlarına Türkiye ekonomisinden ve fırsatlarından söz etti. Kısa ve hızlı bir Lizbon turunun ardından Öğle yemeği için Türk Büyükelçiliği'ne geçildi. Ancak Portkizli işadamları ile ikili görüşmeler burada da devam etti.

DİPLOMASİ TARİHİNDE AZ YAŞANIR

Akşamüstü Ulaştırma Bakanı ile yeniden bir araya geldi. Akşam saatlerinde son görüşme ise Portekiz Başbakanı ile yapıldı. Bu görüşmeye ekonomiden sorumlu devlet bakanı da katıldı.

Çağlayan, bakan olmasına karşın Başbakan'ın kendisini kapıda karşıladığını belirtirken, "Ziyaretinizden onur duydum şeref duydum" sözlerini aktarırken mutluydu. Diploması tarihinde bir Başbakanın bir bakana bu sözleri söylemesinin pek rastlanacak bir durum olmadığını vurgularken; bunun Türkiye'nin başarısı olduğunu söylüyordu.
 
FIRSATI KAÇIRMAYIN

Portekiz'in Türk işadamları için birçok fırsat barındırdığına dikkat çeken Çağlayan, Portekiz'in önümüzdeki dönemde 15 milyar avro, yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Bunların Üçüncü köprü, havaalanı, otoyollar ile hızlı tren projeleri olduğunu anlattı. Proje detaylarını ise şöyle sıraladı:

- 5 milyar avroluk İkinci havaalanının 2017'ye kadar tamamlanması planlanıyor. AB'den finansman desteği almaya çalışıyorlar. İlk aşamada 22 milyon yolcuya hizmet edebilecek kapasitede olacak. 2050'ye kadar bu kapasite 43 milyon yolcuya çıkacak.
- Üçüncü köprü. 13 km uzunluğunda nehir köprüsü olacak.
- Baraj projeleri ile eski iki barajın yenilenmesi için 2.6 milyar avro harcayacaklar.
- Madrid-Lizbon arası hızlı tren hattı. Lizbon bölümü 203 km uzunluğunda olacak. Halen 20 saatte gidilebilen bu süreyi
kısaltmayı hedefliyorlar. Proje maliyeti 2.4 milyar avro.
- Lizbon- Porto hızlı tren hattı projesi. 292 kmlik bu hattın yapımı için 4.5 milyar avro harcamayı planlıyorlar.
- Porto-Vigo arasında 55 km'lik tren hattı yapılacak. Bu da 845 milyon avroya malolacak.

12 YILLIK PROGRAM KENDİ UÇAĞINI YAPACAK, 4 BİN KM TREN HATTI DÖŞENECEK

Bakan Çağlayan Portekiz'i bitirir bitirmez Haziran seçimlerine geçti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 12 yıllık hükümet programı açıklayan parti olacaklarını söyledi. Daha önce Türkiye'de uzun vadenin 1 yıl, kısa vadenin ise şuan olduğunu gülerek anımsattı. Ve 2023 yılını hedefleyen 12 yıllık program açıklayacak olmaktan heyecan duyduğunu anlattı.

Bu programa ilişkin ipuçları da verdi. Çağlayan, "Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi yer alacak. Kişi başına düşen milli gelir 22 bin dolar olacak. İhracat 500 milyar dolar olacak. 2013'te kendi helikopterini, 2020'de kendi uçağını yapacak. Dünyanın en büyük 10 limanından biri Türkiye'de olacak. 4 bin km. uzunluğunda hızlı tren hattı döşenecek.Tüm bu planlar 4 yılda bir kamuoyuna ilan edilecek ve bunların nasıl yapılacağı, hangi kaynakla yapılacağı da ayrıntılı şekilde belirlenmiş durumda" dedi.

KARSAN OLİMPİYATLARDA

Çağlayan'a gelen bir başka soru ise Karsan idi. Türk ar-gesinin ilk örneği Karsan'ın artık hem Amerika hem de dünya için önemli olduğunu belirtirken, "New York Belediyesi ister alsın ister almasın; bu araba Amerika'ya girmiştir. Hem obezlerin hem tekerlekli sandalyelilerin kullanabileceği bir araç. Dünyada böyle bir teknik araç daha yok" dedi.

Çağlayan Karsan'ın bu aracının 2014 Rio Olimpiyatları'nın resmi aracı olacağını ilan etti. Dış kaportasının biraz değiştirilerek Rio'ya özgü bir model geline getirilerek, olimpiyatlar esnasında sporcuların, heyetlerin taşınmasında kullanılması için girişimler bulunduğunu söyledi.

Amerika ve Japonya'da finans kuruluşlarının da destek verdiğini anlattı.

DÖNMEK İSTEMEYENLER VAR

Libya KRiz masasında görevli olan Bakan Çağlayan, bugün Müteahhitler Birliği ve TOBB'un katılımıyla geniş kapsamlı toplantıya başkanlık edecek. Firmaların imkanlarını ve mevcut durumlarını gözden geçireceklerini belirten Çağlayan, ülkede 25 bin civarında Türk bulunduğunu anımsattı. Ancak bunların tamamının dönme talebinde bulunmadığını belirterek, bazı firmaların şantiyelerinin çalışmaya devam ettiğini söyledi. Bu şantiyelerdeki sıkıntının ise yiyecek ve içecek zorluğu olduğunu belirterek, bugünkü toplantıda tüm sıkıntıların masaya geleceğini vurguladı.

TELEVİZYONDAN GÖRDÜ YARDIM İSTEDİ

Katıldığı bir televizyon programını izleyen bir vatandaşın kendisine mail atarak yardım istediğini anlattı. Bunun üzerine bayanı Portekiz'den telefonla arayan Çağlayan, "Öyle şaşırdı ki, bir süre inanamadı Zafer Çağlayan olduğuma. sonra anlatmaya başladı. Abisinin hastanede olduğunu ve oradan alınmak istendiğini söyledi. Ben de yardım edeceğimi söyledim, ismini kriz masasına bildirdim. Sonucu bana bildirecekler" dedi.

YATACAK YERLERİ OLMAZ

Bakan Çağlayan, Libya'da bazı fırsatçıların mahsur kalan vatandaşları kurtarma karşılığında fahiş paralar istediğine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, "Böyle birşey yapacaklarını sanmıyorum. Eğer yapıyorlarsa bırakın bu dünyayı öte dünyada yatacak yerleri yok. Türkiye serbest piyasa kuralları ilkesini benimsemiş durumda. Ama bu konuda değil. Afişe edildiklerinde endişeli durumla karşılaşırlar. Ben böyle bir durum olduğuna inanmak istemiyorum.Toplum nezdinde göreceği ceza en büyük cezadır. Türk insanına yakıştırmam" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle