GeriEkonomi Dinçmen: Teşvik mevzuatı değişecek´
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dinçmen: Teşvik mevzuatı değişecek´

Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen, teşvik mevzuatında yapılması gerekli acil ve öncelikli değişikliklerin kısa süre içinde saptanarak hayata geçirileceğini açıkladı.

TOBB ile ortak düzenledikleri ve teşvik politikalarının tartışıldığı üç günlük konferansın, kendileri açısından çok yararlı geçtiğini söyleyen Dinçmen, ‘‘Savunmaya geçmeden ve önyargı taşımadan herkesi dinledik. eleştirilerden yararlanacağız’’ dedi. Teşvikle ilgili uygulayıcı kuruluşlar, özel sektör temsilcileri ve meslek kuruluşları temsilcilerini biraraya getiren Konferans'ta bütün konuşmalar banda alındı.

Dinçmen, üç gün boyunca dile getirilen eleştiri ve önerileri zaman yitirmeden, diğer ilgili kuruluşlarla değerlendireceklerini belirterek, ‘‘Göreceksiniz, uzun bir zaman geçmeden değişiklikler kamuyonua duyurulacak’’ dedi.

Sektör, meslek örgütü temsilcileri ve yatırımcıların, üç gün boyunca dile getirdiği sorun ve eleştiriler şu başlıklarda toplandı:

SORUNLAR NELER?

Uygulamada birlik ve koordinasyon yok. Değişik birimler aynı mevzuatı farklı yorumluyor.

Yatırım teşvik mevzatı sık sık değişiyor. Bu durum uygulamada karışıklık yaratıyor.

Bazı bölgelerdeki kamu personeli mevzuata hakim değil. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeslerinde nitelikli personel çalıştırılmalı.

Banka kredilerinde doğu-batı ayrımcılığı kalkmalı. Teşvik belgeli yatırımların il bazında dağılımında bozukluk var.

Orta ve uzun vadeli kredi uygulamasında kaynak aktarım mekanizmasında etkin bir işleyiş yok.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle