GeriEkonomi Dinçer: 12 Eylül mağdurlarının sigorta primini devlet ödeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dinçer: 12 Eylül mağdurlarının sigorta primini devlet ödeyecek

Dinçer: 12 Eylül mağdurlarının sigorta primini devlet ödeyecek
refid:16981329 ilişkili resim dosyası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 12 Eylül döneminde devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ancak daha sonra beraat edenlerin emekli olmak için tutukluluk sürelerini borçlanabileceğini bildirdi. Buna göre daha sonra dava açarak devletten tazminat alanlar borçlanma bedelini kendileri ödeyecek, tazminat almayanların borçlanma bedelini Hazine karşılayacak.

Düzenleme yaptık
Bakan Dinçer, eş başkanlığını yürüttüğü Türkiye-Yeni Zelanda Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 8. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da yaptığı açıklamada, Anayasa’da 12 Eylül’le ilgili “Darbeyi yapanların yargılanamayacağına” ilişkin geçici maddenin kaldırıldığını anımsattı. O dönemde değişik sebeplerle devlete karşı suç işlediği iddiasıyla  gözetim altına alınan veya tutuklanan ama  beraat edenlerin mağduriyetlerini giderecek türde bir düzenlemeye gittiklerini açıklayan Dinçer, şöyle konuştu:
Belgeyle başvuru
“Eğer emekli olmak istiyorlarsa tutuklu kaldıkları süreler için borçlanabilecekler. O dönemde tutuklu kaldıkları için daha sonra beraat etmeleri sebebiyle devleti mahkemeye vermişler ve devletten bu sebeple tazminat almışlarsa tazminat alanlar primlerini kendileri ödeyecek. Tazminat almamışlarsa bunların primini Hazine ödeyecek.”
Konunun Torba Tasarı görüşmelerinde komisyon çalışmaları sırasında gündeme geldiğini belirten Dinçer, “Bu konuda bir çalışma yaptırdım. Adalet Bakanlığı’ndan da görüş aldık. Bir önerge hazırlattık ve yeri gelince ilgili kanunda bir önergeyle değişiklik yaptık” dedi. Dinçer, yasal çalışmanın tamamlanmasının ardından, 12 Eylül döneminde tutuklanan ve daha sonra beraat edenlerin, bu haktan yararlanabilmeleri için tutukluluk sürelerini gösteren bir belgeyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerektiğini belirterek, “Kişi sayısı konusunda bir tespit yapılamadı. O yüzden neye mal olacak bilemiyoruz. Muhtemelen kamuoyuna mal olmuş insanlar da çıkacak” diye konuştu. Dinçer, “Bu düzenleme sadece 12 Eylül döneminde ve sıkıyönetim tarafından tutuklanan, devlete karşı suç işlediği iddiasıyla mağdur edilenlere yönelik. Adi suçlardan tutuklananlar dahil değil” uyarısında bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle