GeriEkonomi Dinar'da tütsülenen balıklar Avrupa'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dinar'da tütsülenen balıklar Avrupa'da

Dinar'da tütsülenen balıklar Avrupa'da

AFYONKARAHİSAR’ın Dinar ilçesinde faaliyet gösteren bir alabalık tesisinde işlenen yaklaşık 1200 ton alabalık, meşe odununda tütsülendikten sonra birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor.

İlçeye bağlı Yapağılı köyünde 1994 yılında 91 ortak tarafından kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesindeki Alabalık Üretim ve Su Ürünleri İşleme Entegre Tesisi’nde, yılda 400 ton alabalık üretimi yapılıyor. Tesiste her yıl, Türkiye’nin farklı bölgelerinden temin edilen 800 ton alabalıkla birlikte toplam bin 200 ton alabalık işleniyor.

Çeşitli işlemlerden geçirilen balıklar, meşe odununda tütsülendikten sonra Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Yapağılı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooparetifi Başkanı Özden Çelik, kooperatifi ilk kurduklarında yılda yaklaşık 15 ton alabalık üretimi gerçekleştirdiklerini bildirdi. Köyde çıkan kaynak suyunu daha verimli kullanabilmek adına 2000 yılında Or-Köy kredisi ile Alabalık ve Su Ürünleri İşleme Tesisi’ni kurduklarını ifade eden Çelik, “Yatırımlarımızın tamamını Or-Köy kredisi ile gerçekleştirdik. Kredi borcumuzu da ödemiş durumdayız. 1994 yılında 15 ton olarak başladık. Bugün yılda 400 ton alabalık üretim kapasitesine ulaştık” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle