Dinamit satışı patladı, vergi rekortmenleri listesine girdi

Ceyhun KUBURLU
28.04.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin en çok vergi tahakkuk eden ilk 100 ismi arasında bu yıl dikkat çeken Feride Kırlıoğlu oldu. Afyonkarahisar’daki fabrikasında otoyol ve baraj inşaatı yapımında kullanılan dinamit gibi patlayıcı maddelerin üretimini yapan Feride Kırlıoğlu, 2011’de Türkiye’nin en çok vergi veren ilk 100 ismi arasına girmeyi başardı.

Kırlıoğlu, 2 milyon 100 liralık vergi tahakkuk ederek, listede 92’nci sırada yer aldı.

1996’da üretime başladı

Afyonkarahisar’daki fabrikasından çok sayıda ülkeye ihracat yaptıklarının da altını çizen Feride Kırlıoğlu’nun eşi Süleyman Kırlıoğlu, vergi rekortmenleri listesinde yer almalarını şöyle değerlendirdi: “1996’da üretime başladık. Ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Yeraltı madenciliğinden açık ocak işletmeciliğine, taş ocakçılığından endüstriyel hammadde üretimine, otoyol yapımından baraj inşaatına uzanan patlayıcı madde gereksinimi duyulan işlerde yer alıyoruz.”

Krizde dirençli davrandı

Afyonkarahisar’daki fabrikasının dışında Ankara ve İzmir’de de ofisleri bulunduğunu belirten Süleyman Kırlıoğlu, “Yaşanan ekonomik krizlere dayandık ve sonunda önemli bir noktaya geldik. Bu ürünler son yıllarda profesyonel bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu da satışlarımızı etkiledi. Ciddi bir altyapımız bulunuyor. Uzman ekiplerle çalışıyoruz. Bir çok ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeni yatırımlarda gerçekleştirdik. Tüm bunların meyvelerini toplamaya başladık. Önümüzdeki yıl daha iddialı olacağız” diye konuştu.

Havai fişek üretimi yapmıyoruz

TÜRKİYE’de en tehlikeli patlayıcı maddelerin havai fişek olduğunu anlatan Süleyman Kırlıoğlu, “Bize çoğu zaman havai fişek üretimi yapıp yapmadığımızı soruyorlar. Bu ürünler çok tehlikeli. Hâlâ Türkiye’de bilinçli bir kullanıcı kesim bulunmuyor. Bu ürünlerin üretimini yapmıyoruz” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı