GeriEkonomi ‘Dijital kıyamet’ Microsoft'a 2 milyar dolar kazandırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Dijital kıyamet’ Microsoft'a 2 milyar dolar kazandırdı

1 Ocak 2000 tarihinin ‘‘Kıyamet günü’’ne dönmesini engellemek isteyen firma ve ülkelerin sistemlerini yenileme çabaları Microsoft firmasına yaradı. 2000 yılı sorunu için yazılım programları geliştiren Microsoft son üç ayda

2 milyar dolar kazandı.

Dünyanın en büyük bilgisayar yazılım programı üreticisi Microsoft, bilgisayarlarda 1 Ocak 2000 tarihinde yaşanacak sistem kilitlenmesi sorunu sayesinde kâr patlaması yaşadı. Microsoft yetkilileri, son 3 ay içerisinde 2 milyar dolar (yaklaşık 460 trilyon lira) kâr ettiklerini açıkladılar. Bu rakamın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75 oranında yüksek olduğu belirtildi. Microsoft sözcüsü de, kâr oranının rekor seviyede yükselmesinde 2000 yılı sorununun yaratabileceği karışıklığa çözüm getiren yazılım programlarının büyük payı olduğunu söyledi.

500 MİLYAR DOLAR

Bill Gates'e ait Amerikan yazılım firması Microsoft geçen yıl ise bir önceki yıla oranla gelirini rekor düzeyde artırmıştı. Bu artış şirketin ileriye dönek planlamasını yapan mali uzmanlarını bile şaşırttı. Uzmanlar söz konusu dönem için her hisse başına 59 cent'lik değer biçtiklerini oysa yoğun talep sonucu hisselerin 73 cent'ten satıldığını belirttiler. Microsoft mali işler sorumlusu Greg Maffei'nin yaptığı açıklamaya göre, ABD Adalet Bakanlığı'nın Microsoft aleyhine açtığı anti-tekel davasına rağmen şirketin toplam geliri yüzde 38 oranında artarak 4.94 milyar dolara yükseldi.

Bilgisayarlarda yılın son iki rakamına göre tarihi gösteren çiplerin, gelecek yılbaşında tarih hanesini 1900 veya 1800 gibi algılayıp, sistemleri içinden çıkılmaz hale getirmesi ‘‘Kıyamet günü’’ veya ‘‘2000 yılı sendromu’’ olarak niteleniyor.

Dünya'da halen kullanılan bilgisayarların büyük bölümünün 2000 yılını tanımaması nedeniyle çalışamaz hale gelecekleri ve bunun telekomünikasyondan elektrik hizmetlerine kadar günlük yaşamı felce uğratmasından endişe ediliyor. Gelişmiş sanayi ülkeleri, sorunun çözümü için hükümetler düzeyinde çaba gösterip, harcamalara maddi teşvikler getirip, büyük kaynak ayırdı. ABD Merkez Bankası, sistemlerin yenilenme faturasının 500 milyar dolar olduğunu savunuyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle