GeriEkonomi Dijital ekonomi hamlesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dijital ekonomi hamlesi

Dijital ekonomi hamlesi

DİJİTAL ekonomi ve bunun ölçülmesi konusunun yeterince bilinmediğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, G20 Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakanlar toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, toplantıda dijital hükümet, cinsiyet uçurumunun kapatılması, dijital ekonominin ölçümü ve altyapısının güçlendirilmesi, yeni gelişen teknolojilerle KOBİ’lerin dönüşümü konularının masaya yatırıldığını ifade etti. Verinin günümüz dünyasının petrolü olarak tanımlandığını söyleyen Varank, “Verinin toplanması, işlenmesi ve kanıta dayalı politikaların oluşturulması önümüzdeki dönemde ülkeleri küresel arenada bir adım öne çıkaracak. Türkiye olarak bunun gerisinde kalamayız, kaybedecek zaman yok, bu bilincin hem kamuda hem de özel sektörde güçlenerek hızlı adımlarla hayata geçirilmesi önem taşıyor” dedi. Ölçüm için G20 bünyesinde bir araç seti tasarlandığı belirten, setin dijital ekonominin katma değerini belirlemeye yarayacağını anlatan Varank, Türkiye’de dijital ekonomi ve bunun ölçülmesi konusunun yeterince bilinmediğine dikkat çekti. Varank, “Yeni dönemde dijital ekonominin ölçümü konusunu sahipleniyoruz” dedi. Verinin serbest dolaşması, yaygınlaşması ve herkese açık olması gerektiğini vurgulayan Varank, açık kaynaklı yazılımların da pek çok yapısal problemi hızlıca çözdüğünü ve verimliliği arttırdığını ifade etti.

KADINLAR AKTİF OLMALI
Kadınların dijital ekonomideki yetersiz temsilinin büyük sorun olduğuna işaret eden Varank, büyüme ve refahın artması için kadınların bu alanda daha aktif olması gerektiğini dile getirdi. Arjantin’deki toplantıda kadın erkek eşitliğinin tartışıldığını ancak oturumda sadece üç kadının olduğunu ve bu durumun kendisini rahatsız ettiğini dile getiren Varank, “100 Günlük İcraat Programı’nda da yer alan ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ aracılığıyla biz kız çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapacağız. Hedefimiz bilimle teknolojiyle ve inovasyonla uğraşan kız çocukları yetiştirmek” diye konuştu.

HÂKİM PARA BİRİMİNE KARŞI 'DİJİTAL DEĞİŞ-TOKUŞ'
İKİ gün süren toplantılarda G20 ülkelerinin dijital ekonomideki pozisyonlarını anlatan konuşmalar yaptıklarını belirten Mustafa Varank, şöyle devam etti: “Biz konuşmamızda özellikle son günlerde yaşadığımız kurdaki dalgalanmayla ilgili bir bölümden bahsettik. Şu anda dünyada bir para biriminin hegemonyası var. Bu hegemonya sayesinde birtakım siyasi atraksiyonlarla ekonomiye etki etme olanağı buluyorlar. Eğer biz dünyada dijital ekonomi sayesinde kullanılabilecek bir değiş-tokuş mekanizması geliştirebilirsek böylece bir para biriminin hegemonyasını da kırma imkanımız olur. Bunun için çalışmak gerekiyor ve ülkelerin de bunu değerlendirmesi gerekiyor.”

Varank, toplantıda görüştüğü herkesin dünyada ticaretin ve ekonominin öngörülemez bir hale gelmesinden ve bir belirsizliğin olmasından şikayetçi olduğunu aktararak, bunu sesli dile getiremeseler de ikili görüşmelerde dünyanın geldiği bu noktadan rahatsızlık
duyduklarını, buna bir çözüm bulunması gerektiğini açıkça belirttiklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle