Dexia’ya 6.4 milyar Euro’luk ’Fransız ve Belçika öpücüğü’

Hürriyet Haber
01.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Belçika, Fortis gibi Dexia’yı da finansal krize kurban vermedi. Likidite sıkıntısı çeken ve pazartesi günü hisseleri yüzde 30 eriyen bankayı kurtarmak için Belçika ve Fransa 3’er milyar Euro aktaracak, Lüksemburg ise 376 milyon Euro katkıda bulunacak. 6.4 milyar Euro’luk destekle kontrolü devlete geçen Dexia’nın kendine gelmesi bekleniyor.

LİKİDİTE sıkıntısı çeken Fransız-Belçika bankası Dexia’nın hisseleri pazartesi günü yüzde 30 erirken, ’sıradaki kurban banka Dexia mı’ sorusunu gündeme getirmişti. Fransa ve Belçika maliye bakanları Dexia’nın arkasında olduklarını ve yardım etmek için adım atmaktan çekinmeyeceklerini açıklamıştı. Dün netleşen kurtarma planına göre Dexia’ya Belçika ve Fransa 3’er milyar Euro aktaracak, Lüksemburg ise 376 milyon Euro katkıda bulunacak. Dexia’nın 6.4 milyar Euro’luk Fransız-Belçika-Lüksemburg öpüçüğüyle kendine gelmesi bekleniyor.

Belediyelerden para

Hollanda ve Lüksemburg’la birlikte bankacılık devi Fortis’i 11.2 milyar Euro’ya kısmen kamulaştırarak iflastan kurtaran Belçika’nın siyasi olarak istikrarsızlık içinde olmasına rağmen gayret göstermesi büyük taktir topladı. Sermaye sıkıntısı yaşadığı söylentileriyle dün Brüksel borsasında yüzde 29.65 gerileyerek piyasa değerinin neredeyse 3’te birini kaybeden Dexia için acil önlem arayışına giren Belçika hükümeti, payına düşen 3 milyar Euro’yu Flaman, Valon ve Brüksel otonom bölgelerinin ve belediyelerin desteğiyle toparlayacak.

CEO ve başkan gidiyor

Dexia’nın CEO’su Axel Miller ve Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Richard ise istifa ediyor.Belçika ve Bürüksel borsalarında işlem gören bankaya yeni CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı atanana kadar eskiler görevinin başında kalacak. CEO’su Axel Miller, hükümetlerin sermaye enjekte etmesinden başka çare kalmadığını belirterek "Pek çok finansal kurumun battığı bir iş ve piyasa çevresinin bozulduğu bir dönemde yapılan bu müdahale önemli" dedi.

Fransa’ya veto gücü

Fransa’nın payına düşen 3 milyar Euro’nun ise 1 milyarı bütçeden, 2 milyarı kamu yatırım şirketinden (Caisse des Depots) temin edilecek. Kurtarma planının yürürlüğe konmasının ardından halen Daxia hisselerinin yüzde 11.7’sine sahip olan Fransız kamu yatırım şirketinin payı yüzde 25’e ulaşacak. Böylece Fransa, Belçika yasalarına göre Dexia’da kararları veto gücüne erişecek.

Yerel yönetimde uzman

Dexia’nın sermaye ihtiyacı, tahvil sigortası yapan New York merkezli Financial Security Assurance Inc. biriminin yılın ikinci çeyreğinde 331 milyon dolar zarar açıklamasıyla artmıştı. Belçikalı Credit Communal’la Fransız Credit Local’ın 1996 yılındaki birleşmesinden doğan Dexia’nın 2 ana pazarıyla birlikte faaliyet gösterdiği Türkiye, Lüksemburg ve Slovakya’da 5.5 milyon müşterisi bulunuyor. Bankanın uzmanlık alanı olarak yerel yönetimlerin finansmanı öne çıkıyor. Yerel yönetim finansmanında uzman bankaya Belçika’nın aktaracağı 3 milyar Euro’nun bir kısmını belediyelerden toplayacak olması da dikkat çekti.

Denizbank 2.44 milyar dolara Dexia’ya satılmıştı

ZORLU Holding’in Emlakbank’tan 69 milyon dolara bir tabela ve üç şube olarak aldığı Denizbank, 2 milyar 437 milyon dolara Dexia tarafından 2006’da alınmıştı. Satın alma işleminin ardından borsada işlem gören küçük yatırımcılara çağrı için 30 Ekim’de SPK’ya başvuruda bulunmuştu. Çağrı ile yüzde 25 oranındaki halka açık kısımdan 800 milyon dolar civarında ödemeyle Dexia’nın payı yüzde 96.5’a yükselmişti.

Son iki günde ABD’nin en büyük dördüncü bankası Wachovia’yı, rakibi Citigroup satın aldı.

Batmaması için Fortis’e 11.2 milyar Euro aktarılarak kısmen kamulaştırıldı.

İngiltere hükümeti Bradford & Bingley’yi devletleştirdi.

Alman mortgage bankası Hypo Real Estate (HRE) 50 milyar dolarlık (35 milyar Euro) kredi ile iflastan kurtarılıyor.

Küçük Danimarka bankası Bonusbanken, Vestjysk Bank tarafından kurtarıldı.

Hükümet, İzlanda’nın en büyük bankası Glitnir’in yüzde 75 hissesini 860 milyon dolara alarak devletleştirebileceğini açıkladı.

Tayvan Finans Üst Kurulu (FSC), ülkenin önde gelen bankalarından Chinfong Bank’a el koydu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı