Dexia ve not ürküttü Belçika’da 482 günlük hükümet krizi çözüldü

Hürriyet Haber
09.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Halen Başbakan Yves Leterme’nin geçici hükümetiyle yönetilen ve bir yıldan uzun zamandır kalıcı hükümetin kurulamadığı Belçika’da ekonomik korkuların artması, ülke yönetiminde birlik sağladı. Moody’s’in “not indirimi yapılabilir” uyarısı ve Fransa-Belçika ortaklığı Dexia Bank’ın elinde bulundurduğu Yunan tahvilleri nedeniyle risk oluşturmasının ardından yeni hükümetin kurulması için uzlaşma sağlandı.

Böylece Belçika, 482 gün süren tartışmaların ardından kurulan hükümeti ile tarihe geçti. Ülkenin gelecek yılın bütçesiyle ilgili kararı halen almadığı belirtilirken, koalisyon hükümetinin nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili kararın salı günü açıklanacağı kaydedildi.

Moody’s indirim için uyardı

Belçika’nın ‘Aa1’ olan uzun vadeli kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını duyuran Moody’s ise, bunu “Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizi, ülke ekonomisinin büyümesine ilişkin kaygıları ve bankacılık sisteminin ek desteğe ihtiyaç duyabileceği olasılığını artırıyor” diye açıkladı. Belçika bankalarına yönelik yeni bir destek sağlanması muhtemelen gerekli olacağını belirten Moody’s, açıklamasında “Yüksek borçları nedeniyle Euro Bölgesi ülkelerine yönelik piyasalarda bulunan güven eksikliği, finansman maliyeti ile söz konusu ülke ve bankalara ilişkin riskleri artırıyor” değerlendirmesi de yaptı.

Dexia yönetimi toplanıyor

Belçika ve Fransa hükümet fonlarıyla desteklenen Dexia’nın, bilançosundaki 3.4 milyar Euro’luk Yunanistan tahvilleri nedeniyle ülkeyi zor duruma sokabileceği iddia ediliyor. Euro Bölgesi krizinin ülkelerine sıçramasından korkan Dexia yöneticileri, portföylerindeki ‘kötü banka’ varlıklarını her iki ülkedeki merkezlerine yayarak, kriz etkisini hafifletmeyi amaçlıyor. Fransa ve Belçika hükümetleri Dexia’nın tahvillerine garanti sağlayacaklarını açıklarken, bankanın yeniden yapılandırılmasının da gündemde olduğu öne sürüldü. Diğer taraftan Dexia’nın operasyonlarının ayrı ayrı satışa çıkarılmasının muhtemel bir çözüm olarak görüldüğü ifade edilirken, Belçika hükümeti, bankanın Belçika kolunun kamulaştırılmasına sıcak baktığını açıkladı. Öte yandan Dexia yönetim kurulunun acil toplanarak bankanın geleceği ile ilgili karar vereceği kaydedildi.

Fransızca ve Flemenkçe konuşan Belçikalılar yönetimde uzlaşamadı

BELÇİKA hükümetinin uzun zamandır kurulamamasının en önemli sebebi ülkedeki  Fransızca ve Flemenkçe olmak üzere iki farklı dil konuşanların birbirlerinden farklı yönetim biçimini desteklemelerinden kaynaklanıyor. Flemenkçe konuşan 6 milyon Belçikalı’nın, Fransızca tercih eden 5 milyonluk kesime göre özerk yönetim istemesi işi zorlaştırıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı