GeriEkonomi Devralınacak santrallerin maliyeti yüksek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devralınacak santrallerin maliyeti yüksek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın hesaplarına göre, 4 doğalgaz santralının sözleşme şartlarında bir risk gerekçe gösterilerek devralınması halinde 1,8 milyar dolarlık bir ödeme yapılması gerekiyor.

EPDK ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, EPDK, yaklaşık bir yıldır söz konusu santralların finansmanını sağlayan uluslararası finans kuruluşlarıyla ve ilgili şirketlerle görüşerek, Elektrik Piyasası Yasası çerçevesinde bu santralların serbest piyasada faaliyet göstermesi, hazine ve alım garantilerinden vazgeçmesi gerektiğini anlattı, ancak bugüne kadar olumlu bir yanıt alamadı.

Bunun sonucunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bir yazı gönderen EPDK, şifai olarak yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınamadığını ve neler yapılabileceğini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bildirdi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise görüşmelerin ''şifai'' olmaması gerektiğini, EPDK'nın kanun çerçevesinde YİD yöntemiyle kurulan santralların sahiplerine, serbest piyasaya geçişi kolaylaştırıcı teklif paketini sunarak, onlardan yazılı cevap almasını ve sonucu kendilerine bildirmesini bekliyor.
 
Bakanlığın hesaplarına göre 4 doğalgaz santralının sözleşme şartlarında bir risk gerekçe gösterilerek devralınması halinde 1,8 milyar dolarlık bir ödeme yapılması gerekiyor.
 
Ancak bugüne kadar zaten ''şişirildiği'' ifade edilen maliyetlerin büyük kısmı ''kamuya yüksek fiyatla elektrik satışı'' yoluyla çıkarılmış durumda olduğu, bundan sonra devralınması halinde kamunun zarar edeceği görüşleri de bulunuyor.

Zira ilk başlarda 12 centi geçen fiyatlarla kamuya elektrik satan söz konusu 4 doğalgaz şirketinin şu anki satış fiyatları 5 centlere kadar düşmüş durumda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle