GeriEkonomi Devlet istemiyorsa Sivas Demir Çelik’ten giderim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet istemiyorsa Sivas Demir Çelik’ten giderim

Sivas Demir Çelik İşletmeleri’ni ve Erege Metal’i yönetim Erol Evcil, ‘Devlet beni istemiyorsa, SDÇİ’den çeker giderim. Ama birkaç çelikhaneci istiyor diye SDÇİ’yi asla bırakmam. Onlarla ölümüne mücadele edeceğim’ dedi. Evcil, ‘SDÇİ’yi başkası çalıştırsa madalya takarlardı’ dedi.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) alacaklı olduğu Sivas Demir Çelik İşletmeleri’ni (SDÇİ) ve İzmir’deki Erege Metal’i ailesi adına yöneten Erol Evcil, ‘Devlet beni istemiyorsa, çeker giderim. Ama birkaç çelikhaneci istiyor diye SDÇİ’yi asla bırakmam. Onlarla ölümüne mücadele edeceğim’ dedi.

Geçen yıl, ailesi adına yönettiği Erege Metal’den, SDÇİ’nin 6.4 milyon dolarlık borcunu, şirketin hukuki sahibi Sivyat adına TMSF’ye ödeyen ve bu ödemesi MASAK’ca karapara incelemesine alınan Evcil, Hürriyet’e konuştu.

‘Yıllarca kapalı kalan SDÇİ’yi başkası çalıştırsa, madalya takarlardı. Ama beni boynumdan asacaklar. 34 milyon dolar harcayıp bu fabrikayı çalıştırmaktan başka ne suç işlemişim?’ diye konuşan Evcil, ‘Bu saatten sonra SDÇİ’den geri dönüşüm yok’ dedi.

Evcil ile İzmir’deki Erege Metal tesislerinde görüştük. Lüks döşenmiş odasının duvarında, Mohaç Meydan Savaşı’nı tasvir eden dev bir resim, masanın arkasındaki bir kaide üzerinde de heykel formunda Arapça, altın varaklı ‘Allah’ yazısı yer alıyor. Bitişikteki toplantı odasında da yine Yavuz’un altın varaklı dev bir tuğrası bulunuyor. Yavuz’a hayranlığını ‘Hep Doğu’ya açılmış. En büyük topraklar onun zamanın alınmış’ diye açıklayan Evcil’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

DEVLETLE KİM KAVGA EDER:

SDÇİ çalıştığından beri başımız beladan kurtulmuyor. 52 kez manşet olmayı gerektirecek ne yaptım? Hatam varsa, devlet beni istemesin. ‘Senin ismin kötü’ diyorlarsa peki kabul. O zaman ‘Girme, arkadaş sen sakıncalı piyadesin, git’ desinler gideyim. Devletle kim kavga eder? Ama oradaki iki üç çelikhaneci istiyor diye, herşeyimi kaybederim de vazgeçmem.

İNSAN EMEĞİ NE OLACAK:

Devlet SDÇİ’ye zamanında 432 milyon dolar harcamış. Bu parayı ben harcamadım. Sonra özelleştirmiş. Özelleştirme’den de ben almadım. 8 yıl kapalı duran fabrikayı borcunu ödeyip çalıştıralım dedik. Ben de değil, Erege’nin profesyonel kadroları istedi. Bana rağmen alınan karardı, saygı duydum. Beni bir kenara bırakın. Oraya harcadığımız 34 milyon dolar da gitsin deyin. İki fabrikada bin 600 kişi ekmek yiyor. Fabrikayı tekrar çalıştırabilmek için arkadaşlar üç ay 24 saat çalıştı. İki kişi orada can verdi. Peki bu kadar insanın emeği ne olacak?

RANTÇILARLA ÖLÜMÜNE VARIM:

SDÇİ bazı çevrelerin rantını elinden aldı. Doğu’ya büyük mal sirkülasyonu var. SDÇİ orada olduğu sürece satamazlar, önlerinde engel. Başında bu işe girilmesine karşıydım, dinlemediler. Şimdi adım kullanılarak bu fabrikanın zayıf karnı yaparak çökertmek hiçbir insafa sığmıyor. Bu yüzden pişman değilim, rantı kesilenlere karşı ölümüne varım.

MAFYA DERLER DİYE:

Erege’nin 8 bin müşterisi var. Bir müşteri de çıksın ve adımı versin, desin ki, ‘Bu firma bu adam beni tehdit ediyor’ desin. Burayı borcu ve alacağıyla aldık. Borcunu eşek gibi ödüyoruz. Ama biliyor musunuz ki eskiden kalma 12 milyon dolar alacağımız var ve bunu isteyemiyoruz. Neden? İstersek mafyayız çünkü. Adam aldığını kabul ediyor ama 10 yıl sonra ödeyeceğim diyor ne diyeceksiniz? Biraz bastırsanız, çete diyecekler. Borcumuzu tıkır tıkır ödemeye çalışıyoruz.

İZLENMEYİ İSTİYORUM:

24 saat izlendiğimi biliyorum. Bilhassa bunu istiyorum da. İnsan kendinden eminse rahatsızlık duymuyor. Hakkımızda o kadar şaibe var ki, yanlış iş olmadığı görülsün istiyorum. Adım buysa buna katlanmak zorundayız. Haklıysam bu işi başarırım. Haksızlık haram varsa çıkacaktır. Ama çok üstüme geliyorlar (sesi düğümleniyor) Bu yapılan işlerde ne var ya? Bu kadar mı ucube insanlarız? Bir tane gizli işlem yok. Bu fabrikaya giren çıkan herşey, her mal, bütün ödemeler kayıtlı, yasal.

Ailem istedi Erege Metal’e girdim

EREGE Metal ile ne zaman, neden ve nasıl ilgilendiniz?

-
Bursa’daki tekstil fabrikamızda bize fuel-oil satan Ahmet Büyükdoğan bu öneriyi getirdi. Cezaevinden çıkalı 15 gün olmuştu. Arkadaşının fabrikası satılınca, küçük ortağın parayı koyamadığını söyledi. İlgilenmem diye kesip attım. Çünkü bildiğim bir iş değildi. Askerdeyken yine arayıp ‘ortak ol veya ortak bul’ diye tekrarladı. Yine reddettim. Bu işi kızkardeşlerim ve ailem çok istedi. Para onlarındı. Ben bana düşen parayı bitirmiştim. Ailede ‘sen ben’ işi olmayacağı için de girdik. İzmir’e gelip fabrikayı gördük, Mustafa Ergül’le görüşüp protokol imzaladık. En fazla 2-3 trilyon lirayla girdik.

Neden kendi adınızla girmediniz?

-
İki nedenle. Hem para kızkardeşlerimin parası, hem de önümü göremiyorum. Malki davasından dolayı önümde olası bir cezaevi süreci var.

Büyük ihtimalle öldürülmüş olduğu söylenen eski ortaklardan Sezai Rahmi Özden ile görüştünüz mü?

-
Hayır hiç yüzyüze gelmedim, görüşmedim. O aşamada biz hiç yoktuk. Onunla hisse devri işini Mustafa Ergül halletti. Biz hisseleri Mazhar Tanrıkulu’ndan devraldık.

Sezai Rahmi Özden bacaklarından niye kurşunlandı?

- Benden çok önce olmuş bu işler. Adamı tanımıyorum. Bütün işi Mustafa Ergül götürdü. Üç eski ortak buraya gelip 1.5 trilyon para koymuşlar. Bakmışlar ki daha 5 milyon dolar ve 5 teminat mektubu daha gerekiyor. Konulamayınca Sezai Rahmi Özden anlaşmazlığa düşmüş ve vurulmuş. Ben bu aşamadan sonra girdim.

Ödediğimiz vergiler niye soruşturulmuyor

ERGEGE
Metal ile birlikte devlete önemli miktarda vergi ödediklerini söyleyen Erol Evcil, şöyle konuştu: ‘Erege, ciroda Türkiye 79. su. İki fabrika da ilk 100’ün içinde. Geçen yıl toplam 28 trilyon lira vergi ödedik. Defterlerimiz öyle yoğun inceleniyor ki, neredeyse biz Maliye’den defterleri istiyoruz. Ama son haberler yüzünden çalışma ortamını kaybetmek üzereyiz. Şimdi ihracata ağırlık vereceğiz. SDÇİ için ödenen 6.4 milyon doların nereden geldiği kuruşuna kadar belli, raporlandı. Hepsi sistem içinden gitmiş. TMSF’ye ödediğimiz para soruşturuluyor da vergi dairesine, SSK’ya elektriğe ödediğimiz para neden soruşturulmuyor Erege’nin toplam borcu yaklaşık 65 milyon dolar. Bu borç benim değil, devraldığımız borç. 24.8 milyon dolarını biz ödedik. Her ay 1 milyon dolar bankaya taksit ödüyoruz. SSK ve vergi de 11 trilyon 800 milyar lira net taksitlendirilmiş SSK ve vergi borcu var.

Çakıcı buraya ortak değil

ALAATTİN Çakıcı’nın Erege’de maddi veya ‘manevi’ ortaklığı var mı?

-Hayır. Çakıcı’yla geçmişte iyi arkadaşlığım olduğunu hiç saklamadım. Şu anda ne bir ortalığım, ne bir ilişkim hiçbirşeyim kalmadı. Çakıcı yüzünden Emniyet’e alınmamdan sonra ilişkimiz kalmadı.

Telefon kayıtlarında Erege’nin sahibi olduğunu söylüyor?

- O görüşmeyi yaptığı kişi ben değilim. Çakıcı telefonlarının dinlendiğini bilen bir adam. Görüşmeyi benimle yapmış olsa haklısınız.

Ama bir duruşma sırasında demir tüccarı olduğunu söylüyor?

-
(Gülüyor)Bütün yeraltı dünyası, ‘demir tüccarıyım’ der. Bu bir racondur. Silah taşıdıkları için böyle derler. Erege’yle hiçbir ilgisi yok. Kaldı ki bu sözü söylediği zaman Erege’yle işimiz yoktu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle