Devlet, çalışanına patates yedirecek

Hürriyet Haber
06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, 5 bin 500 ton patates fazlasının tüketimi için kamu kurumlarındaki yemeklerde daha çok patates kullanılmasını istedi.

TARIM ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, 5 bin 500 ton patates fazlasına çözüm olarak, bakanlık, okul, öğrenci yurdu, hastane ve deprem bölgesinde yapılan yemeklerde daha fazla patates kullanılmasını istedi. Gökalp, patatesin un haline getirilerek ekmeğe katılmasını da önerdi.

Bakan Gökalp, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla Tarım ve Köyişleri Bakanı'nın başkanlığında, ilgili devlet bakanları, Sağlık, Milli Savunma, Milli Eğitim, Adalet ve Dışişleri bakanlarından oluşan bir komisyon oluşturulduğunu ve komisyonun patates tüketiminin artırılması için alınabilecek tedbirleri görüşerek, karara bağlayacağını bildirdi.

Gökalp yaptığı yazılı açıklamada, patates tüketimini arttırmak için yeni çalışmalar yapıldığını belirtti. Gökalp, bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatlarında personel için çıkarılan yemeklerde, okul, öğrenci yurdu, hastane, işyerleri gibi toplu yemek verilen yerlerde ve deprem bölgesinde daha fazla patates kullanılması için ilgili yetkililere yazı gönderdiğini bildirdi.

Açlık tehlikesi ile karşı karşıya bulunan ve gıda ihtiyacı olan ülkelere yardım olarak patates gönderilebileceğini kaydeden Gökalp, dar gelirli yurttaşlara da patates yardımı yapılabileceğini söyledi.

Patatesin insan beslenmesi açısından da çok önemli olduğunu ifade eden Gökalp, gelişmiş ülkelerde patates tüketiminin Türk insanının tüketiminin üç kat fazlası olduğunu bildirdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı