GeriEkonomi Dev şirketlerin yöneticilerine performansa göre maaş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dev şirketlerin yöneticilerine performansa göre maaş

Birleşmelerle dev şirketler doğunca, üst yönetici maaşlarında da Amerikan modeli yaygınlaşmaya başladı. Dev şirketlerin yöneticilerinin yıllık maaşları artık, ‘‘performansa’’ bakılarak belirleniyor. Bu kritere göre, en yüksek maaşı Amerikalı yöneticiler alıyor.

Amerikan şirketlerinde yaygın olarak uygulanan ‘‘Tepe yönetimine performansa bağlı yüksek ödeme ’’ yöntemi dünya şirketlerini etkisi altına alıyor. 1998 yılında dünya çapında devam eden birleşmeler sonrası ortaya çıkan yeni şirketlerde yöneticilere ödenecek paranın miktarı ve ödeme biçimi tamamen Amerikan standartlarına göre belirleniyor.

Amerikalı Chrysler’i satın alan Alman Daimler Benz, birleşmenin ardından DaimlerChrysler adını alan yeni şirkette tepe yönetimine Amerikan usulü ödeme yapmaya başladı. DaimlerChrysler'de çalışan 250 tepe yöneticisinin sabit maaşlarının toplam getirilerinin yüzde 30'u civarında tutulacağını açıklayan Daimler Chrysler Yönetim Kurulu, yöneticilerin geriye kalan gelirlerini, ‘‘pazarlıkla bağlanan sabit primler, başarıya göre verilen motivasyon primleri ve yine başarıya göre verilen hisse senetleri’’nden oluşturdu.

ATLET GİBİLER

Amerikan stili maaşa Avrupa'lı yöneticiler sıcak bakarken, Amerika'da kurulu Tower Perrin Danışmanlık Firması çalışanı Robert J Freedman, Avrupa'lı yöneticileri şöyle uyardı: ‘‘ABD'de şirket yöneticileri profesyonel atletler gibidir. Meslek yaşamları boyunca çok şey yapmaları gerekir ve genellikle profesyonel yöneticilerin ABD'de meslek yaşamı çok kısadır. ABD'de tepe yöneticileri başarılı oldukları sürece işlerinin başında kalabilir.’’

RİSK VE GELİR

ABD'de yöneticilerin başarıları oranında gelir sahibi olması yönetim kademesinde bulunanlara yüksek riskte getiriyor. Bu risk yöneticilere çok yüksek ödemeler yapılmasından dolayı şirket içerisinde ortaya çıkın rahatsızlıkların önlenmesine de yarıyor. Yönetici gelirlerinin önemli bir kısmını sabit maaş dışı performansa bağlı gelirlerin oluşturması yapılan ödemelerin meşruiyetinin sağlanması açısından önem taşıyor.

Yönetim kademesinde bulunanların yıllık gelirlerinin bir kısmının şirket hisselerinden oluşması, yönetim kademeleriyle şirket arasında güçlü bir bağın doğmasını ve profesyonellerin daha iyi çalışmasını sağlıyor. ABD'de geçerli olan süper star sistemi her yıl yöneticilere yüz milyonlarca dolar ödenmesini gerektiriyor. ABD'li şirketleri başarıdan başarıya koşturan bu sisteme göre ABD'li yöneticiler en yakın rakiplerinden kat kat fazla gelir sahibi oluyorlar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle