GeriEkonomi Deutsche Bank: Türkiye'nin kaderi IMF'ye bağlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deutsche Bank: Türkiye'nin kaderi IMF'ye bağlı

Almanya'nın önde gelen bankalarından Deutsche Bank, Türk ekonomisinin son durumunu değerlendirirken "Türkiye'de gelecek yılda yeni bir finansal krizin önlenmesi için ek destek sağlanması şarttır" dedi.

Deutsche Bank, Araştırma Grubunca yapılan değerlendirmede Türkiye'nin kaderinin yine IMF'nin ek finansal desteği sağlama isteğine bağlı olduğu öne sürüldü.

IMF'den bir heyetin halen Ankara'da istikrar programın 10'ncu göz geçirmesini gerçekleştirdiğini, gelecek hafta sona ermesi beklenen bu çalışmaların 3 milyar dolarlık bir kredi diliminin serbest bırakılması için zemin
hazırlamasının beklendiği belirtilerek şöyle denildi:

"Daha önemlisi, halen 2002 yılında ek finansal destek sağlanması olasılığı konusunda görüşmeler yapılıyor. Bu destek, Türkiye'nin büyük finansman ihtiyaçları ve zordaki makroekonomik durumu nedeniyle gelecek yıl yeni bir finansal krizin önlenmesi için şarttır."

IMF'nin ek desteği konusundaki olumlu beklentileri nedeniyle faiz oranlarının daha düşük olmasına karşın yine programda öngörülen düzeyden yüksek olduğu kaydedilen değerlendirmede, son TEFE ve TÜFE oranlarının ışığında enflasyon düşürme sürecinin zorda olduğu da öne sürüldü.

Deusche Bank'ın Araştırma Grubunun değerlendirmesi

"IMF desteği, önümüzdeki 6-9 ayda bir likidite krizinin riskini azaltabilir ancak orta vadeli öngörü kaygı verici olmaya devam ediyor. Sadece özelleştirme ve direkt yabancı sermaye gibi alanlarda sağlanacak belirleyici bir ilerleme Türkiye'nin ekonomik durumunu iyileştirebilir.

Ancak, hem iç siyaset hem dış daralmanın yarattığı sınırlamalar, söz konusu alanlarda keskin bir dönüş yapılması konusunda pek olanak vermiyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle