GeriEkonomi Destek hakkınız sakın sapmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Destek hakkınız sakın sapmayın

IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun7’nci gözden geçirmeyi onaylamasından sonra bir açıklama yapan Anne Krueger, Türkiye’nin desteği hak ettiğini belirterek, ‘Sapmalardan uzak durulmalı ve dikkatli olunmalı’ dedi.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu’nun 7’nci gözden geçirmeyi onaylayarak 495 milyon dolarlık kredi dilimini serbest bırakmasının ardından, IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger, ‘Türkiye’nin kuvvetli çabaları, uluslararası toplumun desteğinin devamını hak ediyor’ dedi.

IMF yetkilileri ‘Türkiye’nin başarısı’ ifadesini ısrarla vurgulayarak, IMF destekli programdan sapılmamasının gereğinin altını da özellikle çizdiler.

Anne Krueger, Türk ekonomik programının ‘etkileyici sonuçlar’ ürettiğini kaydetti, büyüme hedefinin ikinci yılda da program hedeflerini aştığını, faiz oranlarının hzıla düştüğünü, enflasyonun bir nesilin gördüğü en alt düzeye indiğini ve Türk Lirası’na güvenin yeniden kazandırıldığını belirtti. Krueger, bu sonuçlara ulaşılmasında, Türk Hükümeti’nin, 2004 yılı için yüzde 6,5’luk faiz dışı fazla amacına bağlı kalmasının önemli rol oynadığını ifade etti.

AMAN SAPMAYIN

Ancak, Krueger, Türk Hükümeti’nin program ve hedef sapmalarından uzak durması ve dikkatli olması gerektiğini de özellikle vurguladı.

Kapsamlı mali reform stratejisinin ‘daha iyi bir bütçe’ kompozisyonuna orta vadede yol açacağını belirten Krueger, güçlü vergi denetiminin vergi kaçırılmasına karşı yardımcı olacağını, planlanan sosyal güvenlik reformlarının da orta vadede mali dengeye yarar sağlayacağını söyledi. Anne Krueger, ‘Hırslı reform gündeminin zamanlı biçimde uygulanması politikalara güvenilirliği artıracaktır’ dedi. Krueger, enflasyonun hızla düşmesiyle, Merkez Bankası’nın para politikasının etkileyici şekilde devam ettiğini, Türk Hükümeti’nin sergilediği mali disiplinin de bunda kilit rol oynadığını ifade etti. Sermaye girişiyle ilgili politikaların uygun olduğunu da söyleyen Krueger, Merkez Bankası ile Hazine arasındaki rezerv birikimi alanındaki yakın işbirliğinin para ve borç yönetimini güçlendireceğini de kaydetti. Krueger, bankacılık reformunun yeniden canlandırılması yolundaki niyeti memnunlukla karşıladıklarını, Bankacılık Yasası’nın AB ölçütlerine daha uyumlu hale getirildiğini, varlıkların süratle geri alımı konusunda TMSF ile ilgili yeni adımlara ve kamu bankalarıyla ilgili reformlara ihtiyaç bulunduğunu da ifade etti.

IMF, 495 milyon doları verdi stand by'ı 33 gün uzattı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu, ekonomik programın yedinci gözden geçirmesini onaylayarak yaklaşk 500 milyon dolarlık bir kredi dilimini serbest bırakırken, 2002 yılı başında 2004 sonunda tamamlanmak üzere başlayan son stand-by anlaşmasının süresini de 3 Şubat 2005 tarihine kadar uzattı.

IMF İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye Masası Şefi Reza Moghadam başkanlığındaki IMF heyetinin ilki ocak ikincisi de mart ayında olmak üzere iki defa Türkiye’yi ziyaret ederek gerçekleştirdiği yedinci gözden geçirme çalışmaları sonucunda hazırlanan niyet mektubunu görüştü. IMF’den yapılan açıklamada, gözden geçirmenin tamamlanarak stand-by anlaşması kapsamında 495 milyon dolarlık yeni bir kredi diliminin serbest bırakıldığı belirtildi. Ayrıca Türiye’nin niyet mektubuyla bazı kriterler konusunda istediği mafiyetlerin de kabil edildiği bildirildi.

Ekonomik programın bundan sonra yapılacak gözden geçirme çalışmalarının yeni bir takvime bağlanması da onaylandı. Programın geri kalan gözden geçirme dönemlerinin yeniden takvime bağlanması nedeniyle Türkiye’nin IMF’nin anlaşma kapsamında taahhüt ettiği kredinin son dilimini de kullanmasına olanak sağlamak amacıyla programın bitiş tarihinin, 31 Aralık 2004’ten 3 Şubat 2005’e kadar uzatıldığı açıklandı.

2 milyar dolar daha alınacak

TÜRKİYE
, IMF ile imzalamış olduğu stand by çerçevesinde bugüne kadar 11 milyar 460 milyon SDR (yaklaşık 16.7 milyar dolar) kullandı. 2004 yılının kalan kısmında ve IMF ile üzerinde anlaşılan yeni takvime göre 2005 başında çekilecek olan 453.6 milyon SDR’lık (yaklaşık 660 milyon dolar) üç dilimle toplam 1 milyar 361 milyon SDR (yaklaşık 1 milyar 979 milyon dolar) daha alınacak.

Zamlar mektupta

NİYET
mektubunda, petrol, tütün, alkol ve LPG vergilerinin 2,4 katrilyon lira gelir oluşturacak şekilde artırıldığı belirtilerek, ‘İleriye dönük olarak, fiyat ve vergilerin bütçe tahminleri ile uyumlu olacak şekilde zamanında ayarlanması da sağlanacaktır’ denildi.

Bu nesil daha güçlü ekonomi görmedi

IMF
’nin, 7’nci gözden geçirmeyi tamamlayıp, 495 milyon dolarlık krediyi Türkiye’nin kullanımı için serbest bırakmasından sonra açıklanan niyet mektubunda hükümet, ‘Ekonomimiz, IMF destekli programımızın kapsamında başarılı makroekonomik yönetimin sergilendiği bir yılın ardından son neslin gördüğü en güçlü konuma gelmiştir’ dedi. Niyet mektubunda bankacılık ile ilgili yeni düzenlemeleri ve özelleştirme çalışmalarını bu yıl bitmeden tamamlanacağı da anlaşıldı. Hükümet, niyet mektubunda Bankalar Kanunu’nun kapsamlı şekilde gözden geçirildiğini belirterek, yeni düzenlemenin yaz tatiline girmeden önce Meclis’e sunulacağını vurguladı. Banka dışı mali kurumların denetim ve sorumluluğunun 1 Ocak 2005’e kadar BDDK’ya devri için gerekli yasanın da bu yaz tatilinden önce Meclis’e sunulacağı kaydedildi. Devlet Bakanı Ali Babacan ile Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin imzalarıyla IMF İcra Direktörleri Kurulu’na gönderilen niyet mektubu, 21 maddeyi içeren ana metin ve 13 ekten oluştu. Niyet mektubunda, nisan sonunda tamamlanacak incelemeyle, Bankalar Kanunu’nun AB standartlarına uygun olması için değişiklikler yapılacağı özellikle, banka sahipliğine uygunluk kriterlerinin, yerinde denetimin, BDDK ve TMSF personelinin hukuki açıdan korunmalarının, BDDK ve TMSF arasındaki yetki paylaşımının üzerinde durulacağına değinildi. Yeni taslak kanun, 2004 yılı Mayıs ayı ortasına kadar Bakanlar Kurulu’na, yaz tatili öncesinde TBMM’ye sunulacağı, kanunun kabulünün 8’inci gözden geçirmenin performans kriteri olacağı ifade edildi.

İMAR BANKASI MEKTUPTA

İmar Bankası ile ilgili gelişmeler de anlatıldı. Mektupta bu konuda şu açıklamaya yer verildi:

‘İmar Bankası olayına ilişkin inceleme ve değerlendirme çalışması, çalışma başkanının atanması ve iş tanımının onaylanması ile çok yakında başlayacak olup (Yedinci Gözden Geçirme için ön koşul), söz konusu çalışmanın bulguları 2004 yılı Ağustos ayı sonuna kadar kamuoyuna açıklanacaktır (yeni bir performans kriteri). TMSF, İmar Bankası’nın eski sahiplerine ait şirketleri ve diğer varlıklarını devralmıştır.’

KİT’lere, ‘atılanın’ yüzde 10’u dönüyor

Mektupta
KİT’lerdeki istihdamın sınırlı da olsa genişleyeceği belirtildi. KİT’lerdeki istihdamı sınırlamaya yönelik taahhüde bağlı kalındığının hatırlatılmasıyla birlikte, ‘Her KİT’te, uzman kadrolara ilişkin sınırlı istisnalar haricinde, işten ayrılanların en fazla yüzde 10’u kadar işe alım yapılacaktır (yeni bir gösterge niteliğindeki hedef)’ denildi.

Vergide yetki Maliye’nin

TÜRKİYE
’nin yeni vergi sistemine yer verilen mektupta yapılacak düzenlemelerle ilgili, ‘Vergi idaresini Maliye Bakanlığı’nda ve Başkanı’nın doğrudan bakana bağlı olduğu yarı özerk bir yapı haline getirecektir. Yeni birim yeniden örgütlenecek, vergi politikası ise Maliye Bakanlığı’na devredilecek. Vergi idaresine ilişkin kanun taslağı mayıs sonuna kadar TBMM’ye sunulacak olup, bunun temmuz sonuna kadar TBMM’den geçmesi beklenmektedir (iki yeni yapısal kriter)’ açıklaması yapıldı.

TMSF ile Hazine ödeme sorununu bu yıl çözecek

MEKTUPTA
, TMSF durumuyla ilgili geniş açıklamalar yapıldı. TMSF’nin alacaklarınınkolaylaştırılması için reformlara hız verildiği belirtilen niyet mektubunda, ‘TMSF’nin yeni kurulu, TMSF varlıklarının satışına ilişkin stratejiyi tekrar değerlendirmektedir. TMSF, eski banka sahiplerinden hak ve alacakları dahil müdahale edilen bankaların varlıkları ile İmar Bankası’nın eski sahiplerinden devralınanlar dahil, elindeki hisse ve şirketleri çözüme kavuşturmak için gözden geçirilmiş stratejilerini 2004 Nisan ayı sonuna kadar açıklayacaktır (yeni bir yapısal kriter). İlk varlık satış ihalesi 2004 temmuz sonuna kadar tamamlanacaktır’ denildi. Ayrıca, TMSF’nin 13.6’sı tahakkuk etmiş, 36.2 milyan dolarlık yükümlülüğünün olduğu belirtilerek, şu açıklama yapıldı: ‘Varlıkların ve ileride tahsil edilmesi beklenen tutarların yeniden değerlemeye tabi tutulmasından sonra; TMSF ve Hazine Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı’nın TMSF’den alacaklarının çözüme kavuşturulması konusunda, 2004 yılı Aralık ayı sonuna kadar mutabakat sağlayacaktır’

Kamu bankalarında çözüm yaz sonunda

TÜRK
, bankacılık sistemi için önemli olan kamu bankaları sorununa da değinildi. Mektupta bu konudaki 16’nci maddede Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile ilgili özelleştirme çalışmalarının yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:

‘Bankacılıkta eşit rekabet şartları sağlayacak şekilde bu bankaların operasyonel etkinliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Eylem planı takvimi ile ana unsurlar 2004 Haziran ortasına kadar kamuoyuna açıklanacaktır (yeni bir yapısal kriter). Pamukbank’ın Halk Bankası ile entegre edileceği açıklanmıştır (ön koşul). Söz konusu entegrasyon, 2004 Eylül sonuna kadar tamamlanacaktır. Hazine, gerektiğinde entegrasyonu sağlamak için menkul kıymet ihracı yapacaktır. Vakıfbank’a ilişkin olarak yapılacak olan inceleme, 2003 sonuna ilişkin denetimden geçmiş finansal tabloların baz alınacak olması sebebiyle ertelenmiştir. Bu inceleme, 2004 Haziran sonuna kadar tamamlanacak ve bankadaki özel sektör payının nasıl artırılacağının belirlenmesinde kullanılacaktır.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle