GeriEkonomi Desa: Satış arttı gelirimiz azaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Desa: Satış arttı gelirimiz azaldı

Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, Desa’nın geçtiğimiz yıl 100 trilyon lira ciro ile 8 milyon dolar kár elde ettiğini, bu yıl ise 130 trilyon liralık ciro ile ancak 6 milyon dolar kár elde edeceğini söyledi.

Dolar ve Euro'nun geçtiğimiz yıla göre düşük kur düzeyinde olduğu bir ortamda Türk Lirası bazında satışlar artarken, kárın dolar bazında yüzde 25 düşmesinin ihracatçının sıkıntısını gösterdiğini belirten Çelet, şöyle devam etti: ‘‘Türkiye'de ekonomi iyi gitmiyor, istikrar sağlanamıyor. Serbest kur rejimi adı altında, sığ bir piyasada, kurun durumu sıcak paracılara emanet ediliyor. İhracatçı bugünkü kurlar ve ekonomik durum ile uzun süre devam edemez. Buna en açık örnek Desa'dır. Desa hem iç piyasaya, hem dış piyasaya üretim yapan İhracat, ithalat dengesini kendi içinde kurmuş bir şirkettir. Desa bile kur rejiminde bu kadar olumsuz etkileniyorsa, diğer ihracatçıların durumu kötüdür. İhracatçı 2003'te zarar yazmıştır ve bu durum yıl sonunda bilançolara yansıyacaktır.’’

Türkiye'de üreticinin istikrarlı bir ortam istediğini kaydeden Çelet, ‘‘Kurda belirsizlik kalkmalı, üreticiye en az üç aylık kur garantileri verilmeli, üretimi az gelişmiş bölgelere kaydıracak önlemler alınmalı’’ diye konuştu. Bu arada, Desa önümüzdeki günlerde Nişantaşı'nda sadece deri ev eşyaları ve aksesuarları satacak bir mağaza açacak. Avrupa'da bu tür konsept mağazaların sayısının hızla arttığını söyleyen Melih Çelet,‘‘Türkiye'de deriyi ev içinde kullananları sayısı artacak’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle