GeriEkonomi Derviş'e 'Güneydoğu raporu'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş'e 'Güneydoğu raporu'

GÜNSİAD (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği), bölgenin kalkınması amacıyla Devlet Bakanı Kemal Derviş'e rapor sunacak.

GÜNSİAD Başkanı Bedrettin Karaboğa, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ve bölgenin özleminin duyduğu temiz toplum ile ekonomik kalkınma sürecinin hız kazandığı bir zamanda yaratılan ekonomik krizin ülkeyi yoksullaştırdığı ve ülkenin kalkınması ile ilgili planları aksattığını söyledi. 

Kamu bankaları ile reel sektördeki sanayiciler arasındaki sorunların çözülmesi için bir karar çıkartılması gerektiğini ifade eden Karaboğa, 2 yıldan bu yana uygulanan ekonomik istikrar paketinin gelinen noktada başarısızlığa uğradığını öne sürdü. 

Yeni istikrar programını ilgiyle izlediklerini ve yaşanan krizle her kesimin yüzde 45 ile yüzde 60 arasında yoksullaştığını kaydeden Karaboğa, ülke genelinde yaşanan yoksullaşma oranının bölgede daha yüksek olduğunu bildirdi. 

Yeni programın başarılı olması için bütün kesimlerin görüş ve önerinin dikkate alınması gerektiğini anlatan Karaboğa şöyle dedi: 

''Bu kaostan kurtulacağımıza inanıyoruz. Son dört yıldır bölgemizde yakalanan huzur ve güven ortamının sağlamış olduğu ekonomik canlanmanın devam ettirilebilmesi için yeni ekonomik programın, bölgesel farklılıkları giderici ek tedbirleri içermesi zorunludur. 

Alınacak önlemlerde bölgenin konumunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yeni programın hazırlanması aşamasında bölgenin yerel inisiyatiflerinin görüş ve önerileri alınması ayrı bir öneme haizdir. Sorunlarımızın çözümleri ile beraber kısa ve orta vadede alınması gereken tedbirler ile tıkanıklığın aşılması için rapor hazırladık. Raporu, 25 Temmuz'da Ankara'da ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'e sunacağız.''

Yorumları Göster
Yorumları Gizle