GeriEkonomi Derviş, Ziraat'in borçlanmasına açıklık getirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş, Ziraat'in borçlanmasına açıklık getirdi

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ziraat Bankası'nın özel bir bankadan yüksek oranda borçlandığı ve bu bankanın Merkez Bankası'ndan karşılığını ödemeden döviz aldığı iddiasını yalanladı

Devlet Bakanı Derviş, finans krizinin patlak verdiği 19-21 Şubat'ta Ziraat Bankası'nın özel bir bankadan limitleri aşarak 3 katrilyon lira borçlandığı ve aynı bankaya dalgalı kura geçiş öncesi Merkez Bankası'ndan bedeli peşin alınmadan yüksek miktarda döviz satılarak çıkar sağlandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Derviş, DYP Manisa Milletvekili Rıza Akçalı'nın soru önergesine verdiği yanıtta, anılan günlerde günlük nakit gereksinimi 1 katrilyon lira olan Ziraat'ın özel bir bankadan 3 katrilyon lira borçlanmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Derviş, o günlerde Ziraat Bankası'nın, bankalardan günlük ortalama 670 trilyon lira borçlandığını ve toplam 26 banka ile de limitler içinde işlem yapıldığını belirtti. Bankaların, bankalar arası piyasada belirlenen limitler çerçevesinde birbirleriyle işlem yapabildiğini belirten Derviş, ancak bu limitlerin 3 katrilyon lira gibi yüksek bir düzeyde olamayacağını vurguladı.

Derviş, Ziraat'e kriz döneminde 3 katrilyon lira borç veren bankanın dalgalı kur rejimine geçiş öncesinde Merkez Bankası'ndan bedelini peşin ödemeden dolar aldığı yönündeki iddialar konusunda da "Dalgalı kur rejimine geçiş öncesinde yapılan döviz satışları mevcut program çerçevesinde ve önceden belirlenen kurallar içinde yürütülmüş olup, Merkez Bankası'nın TL karşılığı bulunduramayan kuruluşlara döviz satması söz konusu olmamıştır" dedi.

Derviş ayrıca, Akçalı'nın iddia ettiği gibi 1999 sonu itibariyle Ziraat'ın 400 trilyon lira nakit açığı bulunmadığını, 900 trilyon lira fazlası olduğunu bildirdi. (Anka)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle