GeriEkonomi Derviş: Rakamlarda değişiklik olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş: Rakamlarda değişiklik olabilir

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Derviş, Derviş, cari işlemlerin artı vereceğini söylerken, Türkiye'nin döviz gelirlerinin bu sene giderinden daha fazla olacağını ifade etti.

Kemal Derviş, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile Başbakanlıkta 1.5 saat süren bir görüşme yaptı. Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Derviş, IMF Başkan Yardımcısı Fischer'in Pazartesi günü Türkiye'ye geleceğini ve Çarşamba günü Türkiye'den ayrılacağını bildirirken, birlikte bir basın toplantısı yapmayı düşündüklerini söyledi.

Dış piyasalarda birçok ülkenin çalkalandığını, dünyadaki ticaret hacmindeki daralma nedeniyle birçok orta gelirli ülkenin zor durumda olduğunu ifade eden Derviş, Türkiye'nin ödemeler dengesi açısından bu ülkelere kıyasla çok daha iyi durumda bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin bu bakımdan hiçbir sorunu bulunmadığını dile getiren Derviş, "Cari işlemleri programda ufak bir açık olarak koymuştuk. Mart ayında çok temkinli davranıldı. Onu büyük ihtimalle gelişmeleri de gözönünde tutarak değiştireceğiz. Cari işlemler artı verecek, yani döviz kazancımız döviz giderimizden daha fazla olacak" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle