GeriEkonomi Derviş: Para geliyor, ben iyimserim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş: Para geliyor, ben iyimserim

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF ve Dünya Bankası'nın geçen hafta erteledikleri İcra Kurulu toplantılarını gerçekleştirip, kredileri serbest bırakacakları habereni önceki gece saat 01.00'de aldığını açıkladı.

Derviş şöyle dedi: ‘‘Telekom Yönetim Kurulu ile ilgili sorunun kolayca çözülmesi ve BDDK'nın Bankalarla ilgili kararın süretle hayata geçirilmesi IMF yönetimi tarafından son derece olumlu karşılanmıştır. IMF son gelişmelerden memnun, mutlu ve gelecek için umutludur. Toplam 3.2 milyar dolarlık kredinin 600 milyon dolarlık bölümü tütün yerine alternatif ürün projesi için, diğer kısmı ise bütçe uygulamaları için kullanılacaktır.’’

Bakanlar Kurulu'nda hazırlanan kararnameyle önceden Türkiye adına Derviş'in imzalaması öngörülen IMF ve Dünya Bankası'nın kredilerine ilişkin ikraz anlaşmasını Derviş yerine Washington'daki Hazine temsilcisinin imzalamasına ilişkin bir kararnameyi imzaya açtı. Bu yetki devrine ilişkin önerinin Derviş'ten çıktığı ve kurulun da be.nimsediği öğrenildi. Derviş, ‘‘Son krizden önce yüzde 72'lerde seyreden faiz oranları yüzde 95'lere tırmandığını' da anımsattı. Derviş, kredinin gelmesi ile hem dövizin, hem de faizin düşüşe geçeceği konusunda iyimser olduğunu bildirdi.

Derviş, fona devredilen 5 bankadan da söz ederek, ‘‘Endişeye gerek yok, ek yük sözkonusu değil. Bunun için daha önceden ayırdığımız 5 katrilyon lira Fon'da duruyor’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle