GeriEkonomi Derviş kredi soruşturmasına izin vermedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş kredi soruşturmasına izin vermedi

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Devlet Denetleme Kurulu'nun, Ziraat Bankası'nın kredi işlemlerine ilişkin hazırladığı iki dosyada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`na soruşturma izni vermedi.

Devlet Denetleme Kurulu`nca, Ziraat Bankası`ndan 1994-2000 yılları arasında verilen kredilere ilişkin başlatılan inceleme sonunda hazırlanan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`na gönderilen dosyalardan, Kula Mensucat A.Ş. ve Akyıl Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş`ye kredi kullandırılmasıyla ilgili olarak, dönemin banka yöneticileri hakkında soruşturma izni istendi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden`in, dönemin banka yöneticileri hakkında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun uyarınca soruşturma izni verilmesi için yaptığı başvuruya, ilgili bakan olan Devlet Bakanı Kemal Derviş`ten "olumsuz" yanıt geldi.

Derviş`in, dönemin banka yöneticileri hakkında soruşturma izni vermemesine ilişkin kararı, bugün savcılık yetkililerine tebliğ edildi.

Kemal Derviş, daha önce, Aslan Gemicilik A.Ş. ve Meksan A.Ş`ye kullandırılan krediler konusunda da dönemin banka yöneticileri hakkında  soruşturma izni vermemiş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, buna itiraz etmişti. Dosyanın, halen Danıştay`da olduğu bildirildi.

Savcılık yetkilileri, Derviş`in soruşturma izni vermediği iki dosyaya itiraz edilip edilmeyeceğine hünüz karar verilmediğini kaydettiler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle