Derviş: Kesin sonuca varmış değiliz

Hürriyet Haber
06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


ABD'de temaslarda bulunan Derviş, kesin sonuca varamadıklarını belirterek IMF'nin programın uygulanmasıyla ilgili hala kaygılarının olduğunu söyledi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Uluslararası Para Fonu IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, Türkiye'ye yeni kredi dilimini serbest bırakması için gelecek hafta içinde toplanmasına çalışıldığını söyledi.

Derviş, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, ''IMF İcra Kurulu'nun bir an önce toplanıp Türkiye'ye desteğini sürdürmesi gerekiyor. İnşallah gelecek hafta IMF İcra Kurulu'nun toplanması için çalışıyoruz. Kesin sonuca varmış değiliz. Ancak çalışmalar iyi niyetli bir hava içinde devam ediyor'' diye konuştu.

Devlet Bakanı Derviş, IMF Başkanı Horst Köhler'in toplantının gelecek hafta yapılması ve daha sonraya kalmaması isteğini dile getirdiğini söyledi.

Derviş, ancak bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Bu şartların sorulması üzerine Derviş, ''Niyet mektubunda yer alan bütün şartlar. Bu, hükümetin programıdır. Hepsinin gerçekleşmesi isteniyor. Zaten Başbakan'ın da, programın eksiksiz uygulanması yönünde önemli bir konuşması olmuştu. Bazı konularda bilgi eksikliği var. Biraz daha çalışmalıyız. Biz bazı bilgileri daha somut vermeliyiz. Onlar da analizini iyi yapmalılar'' dedi.

Kemal Derviş, kesin sonuca ulaşmanın birkaç gün alacağını kaydetti.

TELEKOM'A ATANAN 7 KİŞİNİN ARKASINDAYIZ

Dünya Bankası kredilerine ilişkin soru üzerine Derviş, ''Dünya Bankası da ancak IMF'den sonra Türkiye'ye krediyi serbest bırakabilir. 1.7 milyar dolarlık kredi çok önemli, özellikle Eximbank'a kaynak sağlanması için'' diye konuştu.

Telekom yönetim kurulu konusunda görüştüğü IMF ve Dünya Bankası yetkililerine, bu kurulu daha iyi tanımaları için ek bilgi verildiğini belirten Derviş, ''Telekom'a atanan 7 kişinin de arkasındayız. Bu 7 kişiyi profesyonellikleri, iyi niyetlilikleri ve katkıları açısından destekliyoruz'' diye konuştu.

Derviş, bazı şeylerin basına yansıdığını belirterek, ''Telekom'da meselenin 4+2+1 şeklinde sunulması Türkiye'ye zarar verdi. Biz bu kişileri hükümet olarak atadık. Bu 7 kişinin de arkasındayız. Basının olayları ciddi tahlil etmesi lazım. Sanki biz Türk hükümeti olarak 4+2+1 şeklinde siyasi hareket ediyormuşuz gibi gösterildi. Aramızda tartıştığımız şeyler oluyor, ama imzamızın da arkasında durmamız lazım'' dedi.

PİYASALARA GÜVEN DUYGUSU VERİLMESİ ÖNEMLİ

Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik sıkıntının aşılmasında, piyasanın algılama şeklinin çok önemli olduğunu ve piyasaya güven duygusunun verilmesi gerektiğini söyledi.

Derviş, Washington'daki temaslarında, iç ve dış piyasada güvenin tam olması için yapılacaklar konusunu tartıştıklarını kaydetti.

Kemal Derviş, Türkiye'nin programının en önemli temellerinden birinin, siyaset ve ekonominin ayrışması olduğunu belirterek, ''kısa vadeli siyasi hesapların ekonomik yönetime müdahale etmemesi gerekir. Türkiye'de geçmişte sorunların önemli kısmı bundan kaynaklanmıştır. Türk halkına bu durum çok pahalıya mal oldu'' dedi.

Derviş, hükümet olarak çok önemli adımlar attıklarını belirterek, atılan adımları anlattıklarını söyledi.

Telekom konusunun bütün dünyada çok büyük önem taşıdığını belirten Derviş, "Türkiye'nin bu konuda kararlı olması önemli. Zaten hükümettede fikir birliği var" dedi.

Bankalar konusunda da çok önemli adımlar atıldığını vurgulayan Derviş, bunları Washington'da da anlattıklarını ve büyük ölçüde kabul gördüğünü belirtti ve çalışmaların bugün ve ertesi gün de devam edeceğini söyledi.

Bir gazetecinin, Telekom konusunda IMF'ye yazılı güvence verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine Derviş, ''çeşitli ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz. Bu ayrıntıları en iyi şekilde biraraya getirip çözmeye çalışıyoruz'' dedi.

"IMF KARARLARINI MANİPÜLE EDECİ YÖNDE DAVRANMIYORUM"

Bir gazetecinin, ''IMF'nin kararlarını manipüle edici yönde davrandığınıza ilişkin eleştirilere ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine Derviş, ''kimsenin bunu ciddiye aldığına inanmam. Biz hükümet olarak ortak görüş alıyoruz. Programa uyma açısından kararlıyım. Başbakan da bunu ifade etti. Türkiye olarak bu programa uymamız gerektiğine inanıyorum. Biz bu programı IMF için, ABD Hazinesi bizi sevsin diye yapmadık. Türkiye'nin büyümesi, güçlü ekonomiye geçmesi için yaptık. IMF için değil, Türkiye için programın uygulanmasını istiyoruz'' karşılığını verdi.

Derviş, ''şu anda IMF ile iyi ilişkilerde yarar var. Fazla ayrıntıya karışma durumunda biz de onları ikaz ediyoruz'' dedi.

BAŞBAKAN'A HERGÜN BİLGİ VERİYORUM

Derviş, Başbakan Bülent Ecevit'in bilgi ve iradesi dışında birşey yapmasının mümkün olmadığını belirtti. Kemal Derviş, her gün Başbakan Ecevit'e telefonda bilgi verdiğini ve en son, IMF Başkanı Köhler ile görüşmesinden önce konuştuğunu kaydetti.

Telekom konusunda temel problemin ne olduğunun sorulması üzerine Derviş, ''Telekom gibi önemli bir sektörde piyasanın da bu olayı doğrualgılaması önemli. Piyasa beğendik demezse başarıya gidemiyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin, Telekom üst kuruluna yapılan atamaların, programdan sapma anlamına gelip gelmediği ve IMF'nin atamalara karışmasının, iç işlerine karışma olarak algılanmasına ilişkin sorusu üzerine Derviş, ''bu, niyet mektubunda var. Programın kapsamındadır. IMF buna karışıyor diyemeyeceğiz. Çünkü niyet mektubunda beyan ettik. Mevcut şartlar içinde bu yönetim kurulu profesyoneldir. Ama iki sorun var. Birincisi, süreç ve sürecin kamuoyuna yansıması sakıncalı oldu. Bir de piyasalara kabul ettirmemiz gerekiyor. Güveni yeniden tesis için ne gerekiyorsa yapılmalı'' karşılığını verdi.

SADECE EKONOMİ GÖRÜŞÜLÜYOR

Devlet Bakanı Kemal Derviş, başından beri siyasi tartışmaların dışında kaldığını ve tamamen ekonomiye eğildiğini söyledi.

Derviş, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine, Washington'daki temasları sırasında, ekonominin ötesinde hiçbir zaman siyasi konuların gündeme gelmediğini kaydetti.

Derviş, hükümetin, muhalefetin ve bütün vatandaşların tek isteğinin, Türkiye'nin büyümeye geçmesi olduğunu belirterek, özellikle dar gelirli vatandaşların zor durumda bulunduğunu kaydetti.

Ekonomik sıkıntıların sosyal patlamaya dönüşme endişesine ilişkin bir soru üzerine Kemal Derviş, ''herşey birden bire değişmeyecek. Ama enflasyonun düşmesi, özellikle dar gelirli vatandaş için çok önemli. Haziran'da zaten enflasyonun düşmesine yönelik olumlu ilk belirtileri gördük. Büyüme ve istihdam da çok önemli. Şu anda Türkiye halen daralma sürecinde. Ağustos, Eylül'den itibaren büyümenin yeniden başlayacağını ümit ediyoruz'' diye konuştu.

ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill ile görüşmesinin sorulmasına karşılık Derviş, O'Neill'in, programın ayrıntılarına ilişkin bilgi istediğini ve bu bilgilerin de kendisine aktarıldığını kaydetti.

Derviş, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanarak Türkiye'ye yeni kredi dilimini serbest bırakması için şartların ne olduğu sorusuna karşılık, ''ikinci dilimin serbest bırakılması için bankacılık sektöründeki bazı ayrıntıları anlatmamız lazım. Sorun yok. Bu meseleyi aşacağız. Telekom'u olumlu şekilde kabul ettirmemiz gerekiyor. Bir takım kuşkular var. Gidermeye çalışıyoruz'' dedi.

Bakan Derviş, bir gazetecinin sorusu üzerine, Telekom meselesinde ''yüzü kurtarmaya çalışmıyoruz. Güven verici önlemler üzerinde çalışıyoruz'' diye konuştu.

ERKEN SEÇİM OLSA BİLE PROGRAMI ETKİLEMEMELİ

Erken seçime ilişkin bir soruya karşılık Dervis, ''seçim olur olmaz bilemem. Programı etkilememesi lazım. Türkiye'nin programı bozacak lüksü yok. Herkes farkında. Kamuoyu da destekliyor. Programı anlatmak ile siyaset yapmayı birbirinden ayırmak lazım. Ben onu yapıyorum'' dedi.

Derviş, Haziran sonu Temmuz başı TBMM'nin olağanüstü gayretleriyleekonomik yasaları kabul ettiğini belirtti. Derviş, ''TBMM, Nisan'dan Haziran sonuna kadar güçlü ekonomik yasaların temelini attı'' diye konuştu.

Cari işlemlerde radikal iyileşme olduğunu ve turizme dayalı büyümenin sağlandığını belirten Derviş, Haziran ayı enflasyonunu da ''sevindirici'' olarak niteledi ve ''enflasyon inişe geçti'' dedi.

Derviş, ''bütün bu olumlu gelişmelerin meyvesini almamız gerekiyor'' diye konuştu. Devlet Bakanı Derviş, bugün ve yarın da temaslarına devam edeceğini, en geç Pazartesi günü Türkiye'ye döneceğini kaydetti.

Derviş'in bugün ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile biraraya gelmesi bekleniyor. Başka teması olup olmayacağı sorusuna Derviş, ''henüz program tam belli değil'' yanıtını verdi. (aa)

Derviş, Londra gezisini iptal etti FT: Yüksek faiz IMF kredisini tehdit ediyor Belirsizlik piyasayı tedirgin ediyor

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı