GeriEkonomi Derviş: Hatalarımız oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş: Hatalarımız oldu

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Şubat krizinin ardından yapılanları anlatırken, ''Bazı şeyleri çok hızlı yaptık. Tam doğru yaptığımızı söyleyemeyeceğim ama bu yönde ilerlemeye devam edeceğiz'' dedi.

Amerikan-Türk Konseyi tarafından düzenlenen yemekte konuşan Derviş, Şubat ayındaki beklenmedik devalüasyon nedeniyle finans sektöründe ve iş dünyasında sistemin zorlandığını, şimdi bu değişen döviz kurlarına alışılmaya çalışıldığını kaydetti.

Ancak daha önce, bankacılık, bankacılık denetleme sistemi, kamu bankalarının kullanış biçimi ve özelleştirmede yetersizlikler gibi bazı sorunların ''halının altına atılmış'' olduğunu ifade eden Derviş, Şubat krizinin bu sorunların altını çizdiğini söyledi.

Aspirin ya da antibiyotik alarak bu sorunun çözülemeyeceğini ve artık ameliyata girilmesinin zorunlu olduğunun altını çizen Derviş, ''dış yardımın ve tüm çabaların yanı sıra içerde çok önemli işler yapmamız gerektiğinin herkes farkında'' dedi.

YAPISAL SORUNLAR

Türkiye'nin kökü derinlere dayanan yapısal sorunları çözmeye çalıştığını anlatan Derviş, bunların kısmen krizin de nedeni olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilir kalkınma için Türkiye'yi yeni bir yola sokmaya çalışıldığını anlatan Derviş, ''Ameliyata girmesi gerekiyordu ve Türkiye girdi'' diye konuştu.

Geçen sürede çok şey yapıldığını söyleyen Derviş, yapısal reform yasalarının Meclis'ten geçtiğini, birçok sektörde deregülasyon (yeniden düzenleme) yapıldığını, şeffaflık sağlandığını söyledi.

Bazı şeylerin çok hızlı yapıldığını anlatan Derviş, ''tam doğru yaptığımızı söyleyemeyeceğim ama bu yönde ilerlemeye devam edeceğiz'' dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle