GeriEkonomi Derviş: Ben bu işe geçici soyundum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş: Ben bu işe geçici soyundum

Dün SP Lideri Recai Kutan'ı ziyaret eden Devlet Bakanı Kemal Derviş, kendisini ‘‘siyasetçi’’ değil, ‘‘teknisyen’’ olarak niteledi ve siyasete atılmayacağını söyledi. Derviş, ‘‘Zor günde Türkiye'ye yardımcı olmak için geldim. Bu 1 yıl mı olur, 15 ay mı olur bilmiyorum’’ dedi.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, yakında görevden ayrılabileceği mesajı verdi. Derviş, SP Genel Başkanı Recai Kutan ile görüşmesinde önce, hükümet içindeki konumuna açıklık getirdi. Kendisini ‘‘siyasetçi’’ değil, ‘‘teknisyen’’ olarak niteleyen Derviş, siyasete atılacağı yönündeki iddialar için ‘‘spekülasyon’’ dedi.

Derviş, ‘‘Yıllarca Türkiye dışında kalmış, Türkiye'yi seven, bazı konularda bilgi sahibi bir insan olarak davet edildim. Ben de bu zor, kötü günlerinde biraz olsun yardımcı olabilme çabasıyla Türkiye'ye geldim. Bu, bir yıl mı olur, 15 ay mı olur, bilemiyorum. Benim başka bir beklentim de yok’’ dedi. Türkiye'ye 9 ay önce gelen Derviş'in bu sözleri, en geç 6 ay sonra ayrılabileceği yorumlarına yol açtı.

Derviş, ardından da, Kutan'a ekonominin düze çıkarılması için herkesin asgari müşterekte birleşmesi gerektiğini söyledi. Şu anda en uygun dış kaynağın IMF ve Dünya Bankası kredileri olduğunu, kendilerinin de bu nedenle bu kaynağa yöneldiklerini belirten Derviş, ‘‘Türkiye'nin stratejik durumu önemli. Bugüne kadar yaptıklarımız da takdir ediliyor. Ama daha başka adımlar atmamız da bekleniyor’’ dedi. Derviş, dış kaynak için ihale, borçlanma ve tütünün de aralarında bulunduğu yeni yasa paketinin Meclis'ten geçmesi gerektiğini söyledi ve bu konuda destek istedi.

Kutan ise ekonomik sıkıntının nedeni olarak hükümeti ve uyguladığı ekonomi politikasını gösterirken, SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ise Derviş'e, ‘‘Kimin asgari müştereğinde birleşeceğiz? Belki siz de Türkiye'nin iyiliğini istiyorsunuz, ama yaptıklarınız ülkenin yararına değil’’ eleştirisinde bulundu. Grup Başkanvekili Veysel Candan, ‘‘Ekonomide gelinen bu noktanın bedelini sorumlularının ödemesi lazım, ama hep halk ödüyor’’ derken, Genel Başkan Yardımcısı Cevat Ayhan da, ülkedeki sosyal gerginliğin düşürülmesi gerektiğini söyledi. Derviş de, devlet-millet kaynaşmasının önemini bilgiğini vurguladı. Derviş, hep sermeyanin gözetildiğinden yakınan SP'lilere, ‘‘Dünyada sermayenin lehine işleyen bir düzen var. Uzun vadede bu sorun ele alınmazsa bu böyle devam eder’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle