GeriEkonomi Derviş bankacılara Yasa'yı anlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş bankacılara Yasa'yı anlattı

Devlet Bakanı Kemal Derviş, İstanbul'da sermaye aktarımına ilişkin Yasa'yı bankacılara anlattı.

Akmerkez'deki Türkiye Bankalar Birliği'nde yapılan toplantıya saat 11.00'de gelmesi beklenen Devlet Bakanı Kemal Derviş, hava muhalefeti nedeniyle 13.15'te geldi. Bakan Derviş, toplantıya girişinde herhangi bir açıklama yapmadı.

ERGÜR:YASA SON DERECE GEREKLİ

Koçbank Genel Müdürü Halil Ergür, bankacılık ile ilgili son yasaya ilişkin olarak, "bu yasanın, bankacılık sistemi açısından son derece gerekli bir yasa olduğu görüşündeyiz" dedi.

Akmerkez'de Devlet Bakanı Kemal Derviş ile bankacıların biraraya geldiği toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergür, bankacılıkla ilgili son yasayı görüşeceklerini belirtti. Bugün biraz daha detaylı açıklama yapacağını ifade eden Ergür, "Genel bir değerlendirme yapacak olursak, bu yasanın bankacılık sistemi açısından son derece gerekli bir yasa olduğu görüşündeyiz" dedi.

Ergür, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü, bankacılık sistemi güçlü olmayan bir ekonominin her zamaniçin her türlü dalgalanmada krizlere açık olduğunu hepimizin bilmesi gerekir. Bu tür dalgalanmalardan da sadece bankacılık sistemi değil, ekonominin bütün unsurları eşit şekilde hasar görürler. O nedenle bunu bankaları kurtarma yasası gibi değil, ekonominin daha güçlendirilmesi için gerekli bir yasa olarak ele almamız lazım."

Yapı ve Kredi Bankası Genel Müdürü Naci Sığın da yasayla ilgili görüşünün olumlu olduğunu, bununla ilgili açıklamaların yakın zamanda, daha kapsamlı bir şekilde yapılacağını bildirdi.

Bankacılık sektörüne kaynak aktarılmasına ilişkin olarak çıkarılan yasanın görüşüldüğü toplantıya, Devlet Bakanı Derviş'le birlikte Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, BDDK Başkanı Engin Akçakoca ile Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkan Vekili Akın Akbaygil, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık ve pek çok bankaların Genel Müdür ve üst düzey yöneticileri katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle