GeriEkonomi Derviş ABD temaslarına başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derviş ABD temaslarına başladı


Devlet Bakanı Kemal Derviş, Uluslararası Para Fonu IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye krediyi ertelemesine ilişkin tıkanıklığın aşılması amacıyla bugün Washington'da önemli temaslar gerçekleştiriyor. Kemal Derviş ilk önce Dünya Bankası Başkan Vekili Sven Sandström ile görüştü.

Derviş, Dünya Bankası'nda, Sandström ile kahvaltılı bir toplantıda biraraya geldi.

Bakan Derviş, daha sonra ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill ile biraraya geldi. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin ve Büyükelçiliğin ekonomi müşavirliği yetkilileri de katıldı.

Devlet Bakanı Derviş, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde temaslarına ilişkin bir basın toplantısı düzenleyecek.

Derviş, O’Neill'le olan görüşmesinin ardından IMF Başkanı Horst Köhler ile biraraya gelecek.

IMF, sekizinci gözden geçirmenin ardından Türkiye'ye serbest bırakılacak 1.5 milyar dolarlık kredinin karara bağlanacağı İcra Direktörleri Kurulu toplantısını, Telekom ve bankacılık konularında yeterli ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle ertelediğini açıklamıştı. Bu kararın ardından Dünya Bankası da, toplam 1.7 milyar dolarlık kredinin görüşüleceği İcra Kurulu toplantısını IMF ile paralel olarak ertelemişti.

Derviş, Köhler ile görüşmesinin ardından Türkiye saatiyle, sabaha karşı saat 00.45'te, Türkiye'nin Washington büyükelçiliğinde temaslarına ilişkin basina bilgi verecek.

Devlet Bakanı Derviş, yarın da ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile biraraya gelecek. Derviş'in daha sonra Washington'dan ayrılması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle