GeriEkonomi ‘Derin Gırtlak’ Tarantula konuştu UBS’te ‘gizli hesap’ kilidi açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Derin Gırtlak’ Tarantula konuştu UBS’te ‘gizli hesap’ kilidi açıldı

‘Derin Gırtlak’ Tarantula konuştu UBS’te ‘gizli hesap’ kilidi açıldı
refid:12289200 ilişkili resim dosyası

ABD yönetimiyle İsviçreli bankacılık devi UBS’yi karşı karşıya getiren ‘gizli hesaplar’ davasının perde arkasında, kendini ‘Tarantula’ olarak tanıtan eski bir banka çalışanının bulunduğu ortaya çıktı.

İki yıl önce Financial Times gazetesini telefonla arayarak, ısviçre’deki bankacılık sırlarına son verecek bilgilere sahip olduğunu söyleyen Tarantula, UBS’nin zengin ABD vatandaşlarının vergi kaçırmasına aracılık etmekle suçlanmasına kadar giden yasal sürecin başlamasına neden oldu. Tarantula olayı, akıllara ABD eski Başkanlarından Richard Nixon dönemi sırasındaki Watergate skandalının ortaya çıkmasına önayak olan ve ‘Derin Gırtlak’ adıyla bilinen eski FBI ajanı Mark Felt’i getirdi.

Telefondaki gizemli ses

Financial Times yazarı Haig Simonian, gazetedeki köşesinde ABD yetkilileriyle UBS arasında ‘vergi cenneti’ anlaşmazlığının nasıl başladığını açıkladı. Yazısına, “ıki yıl önce neredeyse bu zamanlar, Zürih’teki ofisten içeri girdiğim sırada telefon çaldı” diye başlayan Simonian, arayan kişinin şu sözlerine yer verdi: “Benim adım ‘Tarantula’. Bu benim gerçek adım değil. Ama şu an size vereceğim bilgiler, hayatımı tehlikeye sokmakla kalmayacak, aynı zamanda ısviçre’deki bankacılık sırlarına bir son verecek.” Telefondaki gizemli sesle bu ilk konuşmanın ardından aylar süren bir görüşme trafiği yaşadıklarını anlatan Simonian, Tarantula’nın UBS için çalışan Amerikalı bankacı Bradley Birkenfeld olduğunu yazdı.

5 bin kişinin ismi

ABD’nin Gelir ıdaresi IRS ile ısviçre’nin en büyük bankası UBS’nin geçen hafta bir anlaşmaya vardığını hatırlatan Simonian, şöyle devam etti: “ABD’de yönetimi, zengin vatandaşlarının vergi kaçırmasına aracılık etmekle suçladığı ısviçreli UBS’den 52 bin Amerikalının hesaplarıyla ilgili gizli bilgileri talep ediyordu. ABD’li yetkililer ile UBS arasında geçen bu hafta başında varılan anlaşma sonucunda, ısviçreli bankacılık devi, 15 milyar doları bulan hesapların bir kısmına ilişkin bilgileri açıklamayı kabul etti. Anlaşmanın detaylarının bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. UBS’de hesabı bulunan 5 bin Amerikalının isimlerinin ABD’li yetkililere verilmesi bekleniyor.”

Derin Gırtlak geçen yıl öldü

ABD eski Başkanlarından Richard Nixon dönemi sırasındaki Watergate skandalının ortaya çıkmasına önayak olan FBI eski Başkan Yardımcısı Mark Felt, 30 yıl sonra ‘Derin Gırtlak’ olduğunu kabul etmişti. Felt, Washington Post gazetesi muhabirlerinin, Nixon’ın Başkanlık yetkilerini suiistimal etmesini açığa çıkarmalarına yardımcı olmuştu. Watergate skandalı, Başkan Nixon’un 1974’te yüz kızartıcı bir şekilde istifasıyla sonuçlanmıştı. Dönemin yapımı bir porno filminden esinlenilerek ‘Derin Gırtlak’ adı takılan FBI ajanının gerçek kimliği, 30 yılı aşkın bir süre esrarını korumuştu. Felt, geçen yıl 95 yaşındayken hayatını kaybetti.

Elması diş macunu tüpünde saklamalarını söylüyordu

HAIG Simonian’ın yazısında 15 milyar dolarlık bir vergi davasının gizli tanığı ve muhbiri olan 43 yaşındaki Bradley Birkenfeld hakkında şu bilgiler veriyor: “2001-2006 yılları arasında UBS’de çalışan Birkenfeld, bankanın zengin ABD’li müşterilerine vergi ödemek kurtarmak için nasıl fırsatlar sunduğunu verdiği bilgilerle ortaya çıkardı. Hayatının 15 yılını ısviçre’de geçiren Birkenfeld, Cenevre’de UBS’nin önde gelen 60 özel bankacısından biri olarak çalışıyordu. Bu bankacılar, müşterilerine mücevher veya sanat eseri alırken danışmanlık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yurtdışında satın aldıkları elmasları diş macunu tüplerinin içine saklayarak nasıl kendi ülkelerine sokacaklarını bile öğretiyorlardı.”

Kimliği açığa çıkmasın diye tutuklandı

BRADLEY Birkenfeld’in geçen yıl mayıs ayında ABD’de vergi kaçırmaya yardımcı olduğu gerekçesiyle tutuklandığı hatırlatılan yazıda, bu tutuklamanın Tarantula’nın açığa çıkmasını önlemek amacıyla yapıldığı belirtildi. Muhbir Birkenfeld’in son 1 yıldır ev hapsinde tutulduğuna işaret edilen yazıda, şansız bankacının ayak bileğinde elektronik bir bilezik taşıdığını kaydetti. Aslında bu ev hapsi sayesinde Birkenfeld’in olası tehditlere karşı korunmuş olduğu belirtildi.

Ödülü kaçırılan verginin yüzde 30’u

ABD yasalarına göre, vergi kaçakçılığı suçunun tespit edilmesine yardım edenlere ödül veriliyor. Bu ödül muhbirin sağladığı bilgiler ışında kaçıran vergi tutarının yüzde 30’unu buluyor. Ödül için bir üst limit bulunmuyor. Bu nedenle de eğer UBS’de bulunan 15 milyar dolarlık hesaplarda vergi usulsüzlüğü tespit edilmesi durumunda, Bradley Birkenfeld devletten milyarlarca dolar alabileceği kaydediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle