GeriEkonomi Deride 1.5 milyar dolarlık stok var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deride 1.5 milyar dolarlık stok var

Rusya'da yaşanan kriz, deri sektöründe 1.5 milyar dolarlık stok birikmesine neden olurken, bankaların, Rusya pazarına yönelik çalışan deri firmalarına kredileri durdurduğu öğrenildi.

İTKİB verilerine göre deri sektörünün 1997 yılı ihracatı 763 milyon dolar. Bu ihracat toplamı içinde ise Rusya Federasyonu'nun payı 1998'in ilk altı ayında yüzde 82.2'ye ulaştı. Ancak, Rusya'daki kriz nedeniyle biriken 1.5 milyar dolarlık deri stok miktarı Türkiye'nin bir yıllık ihracatını çoktan aştı. Dericiler yaşanan bu sıkıntıyı Devlet Bakanı Işın Çelebi'ye de ilettiler.

KREDİLER KESİLDİ

Türkiye Deri Sanayicileri Başkanı Turgut Koşar da bankaların özellikle Rusya ile çalışan deri firmalarına verdikleri kredileri askıya aldıklarını açıkladı. Koşar, ‘‘Merkezden, şubelere Rusya ile çalışan deri firmalarına kredi verilmemesi için talimat geliyor. Bunu bugüne kadar açıklamak istemedik, ancak deri sektörü iyi noktada değil. Devlette kaynak sıkıntısının da olduğunu biliyoruz. Fakat hiç olmazsa taahhüt kapatmada ek süre verilsin’’ diye konuştu.

İstanbul Deri ve deri Mamülleri İhracatçılar Birliği Başkanı Nüzhet Kodalak, ekim-kasım ayında deri sektöründeki firmaların bankaya olan akredif borçlarının 500 milyon dolar cıvarında olduğunu hatırlatarak, ‘‘Rusya'daki pazar daralınca stok miktarı arttı. Bu nedenle firmalar önümüzdei iki üç aylık dönem içinde 500 milyon dolarlık akrediflerini ödemede zorlanabilir. Bu nedenle bankalardan anlayışlı olmalarını bekliyoruz’’ diye konuştu. Sektörde yaşanan stok sıkıntısının tamamen Rusya pazarındaki krizden kaynaklandığını belirten Kodalak şöyle devam etti:

‘‘Rusya'dan son gelen haberler olumlu, halka açık pazarlarda alış verişin başladığını öğrendik. Türk showroomlarında bir hareket var. Yaşanan sıkıntı gecici. Eğer bankalar anlayışlı davarınırsa, firmalar kâr düşüncesi olmadan satışlarını yapıp akrediflerini öderler.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle