GeriEkonomi Dericilere vergi müjdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dericilere vergi müjdesi

Dericilere vergi müjdesi
refid:24792029 ilişkili resim dosyası

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Dinç, deri sektörü için en önemli pazarlardan biri olan Rusya’nın makdu gümrük vergisini kaldırdığını duyurdu.

Türk deri sektörünün dünya lideri olduğu kürk-süet giyiminin en önemli ihracat pazarı olan Rusya’dan müjdeli haber geldi. Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Mehmet Ali Dinç, Rusya Federasyonu’nun Türk ihracat ürünlerine uyguladığı asgari 30 euro makdu gümrük vergisini kaldırdığını açıkladı.

Dinç, “Bu uygulama, bizler için en önemli pazarlardan biri olan Rusya’daki rekabet gücümüzü ciddi şekilde olumsuz etkiliyordu. Bu engelin kaldırılması için uzun süredir Türkiye’de ve Rusya’da kamu otoriteleri nezdinde girişimlerimiz vardı. Bu sonucun alınmasında Rusya Federasyonu’nun Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesi ve bunun yanında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’mızın muhatapları nezdindeki girişimlerinin etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Rusya’nın halen kürk-süet giyimde yüzde 10 gümrük vergisi uyguladığını hatırlatan Mehmet Ali Dinç, “Rusya, asgari makdu gümrük vergisini şu an için sadece basitleştirilmiş gümrük hattı yapılacak ihracatlarla sınırlı olarak kaldırıldı. Bu uygulamanın daha da geniş kapsamlı ticari faaliyetlerde geçerli olmasını ümit ediyorum. Bu, adil rekabet koşulları açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Deri ihracatında yüzde 17’lik artış

TDKD Başkanı Dinç, Türkiye’nin deri ve deri ürünleri ihracatının bu yılında ilk 6 ayında (Ocak-Ağustos) yüzde 17 oranında arttığını ve 1 milyar 208 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Dinç, Rusya pazarındaki artışın ise yüzde 22.9 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Rusya pazarı 308 milyon dolarla deri ihracatı içerisinde yüzde 25 paya sahip.Yorumları Göster
Yorumları Gizle