GeriEkonomi Deri sektörüne ’Mera‘ darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deri sektörüne ’Mera‘ darbesi

Tarım Bakanlığı'nın oluşturduğu Mera Fonu, tütün ve ithal içkiyle birlikte dericilik sektörüne de ‘kötü sürpriz’ yaptı. İthal derilerden yüzde 8 oranında ‘Mera Fonu’ kesilmeye başlandı. Dericilerin Başkanı Turgut Koşar, ‘‘Bu fon kalksın, yüzde 4 hizmet bedeli alsınlar’’ dedi.

İlk çıktığı günlerde Türkiye'de ithal tütünle üretilen sigaralar ile ithal içkiye yük getirdiği ortaya çıkan ‘‘Mera Fonu’’, hammaddesi hayvansal ürünler olan bütün sektörleri etkisi altına aldı. Tarım Bakanlığı, Mera Kanunu'na dayanarak oluşturduğu Mera Fonu için deri ve deriye dayalı ürünlerin ithalatından yüzde 8 oranında kesinti yapmaya başladı. Bu da, deri sektörünü vurdu. İşlemler yapıldıkça ortaya çıkan bu durum, Tarım Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nı da karşı karşıya getirdib

Deri ve deri ürünleri, Gümrük Tarife Cetveli'ne göre hayvansal ürün olarak değil sanayi hammaddesi olarak tanımlanıyor. Kendi çıkardığı Mera Kanunu'nun 30. maddesini unutan Tarım Bakanlığı Gümrük Tarife Cetvelini'de unutarak, ayrı bir liste yayınlayıp gümrüklere gönderdi. Bu listede deri ve deri ürünleri canlı hayvan kapsamına alındı.

Olay, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın tepkisine neden olurken, Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Turgut Koşar, ‘‘Biz Mera için kesinti yapılmasına karşı değiliz. Fakat yüzde 8 hem yüksek hem de Gümrük Tarife Cetveli'ne, GATT ve AB kurallarına aykırı. Bu uygulamadan vazgeçilsin. Kesim aşamasına zorunlu standart getirsinler, kesimde deri sanayicilerinden yüzde 4 hizmet bedeli kessinler. Bu kesintiler de Mera Fonu'na gitsin’’ dedi. Başbakan Mesut Yılmaz'ın olayı öğrendikten sonra bürokratlara, ‘‘bu işi hemen çözün’’ talimatı verdiği öğrenildi.

Mera Kanunu'nun 30. maddesinin üçüncü bölümü ithal edilen canlı hayvanlardan CIF bedilinin yüzde 8'i kadar kesinti yapılmasını hükme bağlıyor. Tarım Bakanlığı da deri ve deri ürünlerinin hayvansal ürün olduğu görüşünü savunarak yüzde 8 kesinti yapılmasını öngörüyor. Oysa Türkiye'nin dış ticaretini düzenleyen ve dış ticarete konu olan ürünlerin tanımını yapın Gümrük Tarife Cetveli'nin 41. faslında deri ve deri ürünleri canlı hayvan sayılmıyor.

Otlak yükü süt ve peynire de geldi

Mera Fon'u yabancı sigara ve deri üreticilerinin yanı sıra süt ve süt ürünlerini ithal eden firmalara da sorun yarattı. Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Kanunu'u hazırlayan Tarım Bakanlığı arasında görüş ayrılığı başlarken, Gümrüklerde de sorunlar yaşanıyor. Kesinti oranı peynirde yüzde 5 ile yüzde 8, işlenmiş süt ürünlerinde de yüzde 1 olarak belirlendi. Ancak, oluşturulan fona yapılan kesintilerin ne şekilde gönderileceğini belirleyen yönetmelik henüz yayınlanmadığı için Gümrükler'de de karmaşa ve yığılma yaşanıyor. Çerkezköy Gümrüğü daha yönetmelik çıkmadan bu ürünleri ithal eden işadamlarından fon için kesinti yapmaya başladı. Bu da işadamları ile gümrük arasında sorunlara neden oldu. Peynir üreticisi Bahçıvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise Kanunun çıkmasından itibaren yaşananları, ‘‘kaos’’ olarak niteledi. Bahçıvan, ‘‘Bazı gümrükler bu kesintiyi alıyor bazıları almıyor. Bu da kaosa neden oldu. Herşeyden önce Mera Fon'unun nasıl oluşturalacağı belli değil. Bu arada AB ve GATT hükümlerine göre bu verginin hangi ürünlerden alınıp alınmayacağı da araştırılmamış’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle