GeriEkonomi Deprem Sigortası zorunlu ama poliçesi ortada yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deprem Sigortası zorunlu ama poliçesi ortada yok

BUGÜN uygulanmaya başlanacağı açıklanan Zorunlu Deprem Sigorta'nda poliçeler hazır olmadığı için hiç kimse sigortalanamayacak. Yıllık poliçeler halinde tasarlanan sistem sayesinde Hazine'de ilk yıl 300 trilyon liranın üzerinde fon toplanacak. Sigorta şirketleri yüzde 12.5 prim alacak.

TÜRKİYE'de geçen yıl yaşanan depremler nedeniyle gündeme gelen ‘Zorunlu Deprem Sigortası’ yarından itibaren yürürlüğe giriyor. Ancak bugün yürürlüğe girecek sistem büyük bir karışıklığı da beraberinde getiriyor. Sigorta şirketleri ve acenteleri dünden itibaren kendilerine akın etmeye başlayan konut sahiplerini geri çeviriyor. Sigorta şirketleri, genel çerçeve dışında uygulamanın hiçbir özelliğinin belli olmadığını, ellerinde poliçelerin bile bulunmadığını bu nedenle de ne yapacaklarını bilmediklerini belirtiyorlar.

SİGORTANIN MALİYETİ

Konutlarda zorunlu olarak uygulanacak sigorta sisteminde, konut sahipleri, konutlarının bulunduğu bölgenin risk derecesine göre prim ödeyecek. İlk ödemeler sonunda 300 trilyon lirayı aşması beklenen fon için aracılık yapan sigorta şirketleri yüzde 12.5 komisyon oranı üzerinden en az 37.5 trilyon lira gelir elde edecek.

Bugün başlayacak olan Zorunlu Deprem Sigortası için yapılan açıklamalarda, sigorta yaptırılırken meskenin tapudaki değerinin dikkate alınmayacağı belirtildi. Sigorta bedelinin tespitinde, sigorta edilen meskenin metrekare bedeli ile aynı meskenin brüt yüzölçümünün çarpılması sonucunda bulunan tutar esas alınacak.

EN ÇOK 20 MİLYAR

Yapı tarzlarına göre, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli çelik, betonarme karkas yapılarda 150 milyon lira, yığma kagir yapılarda 100 milyon lira, diğer yapılarda ise 50 milyon lira olacak.

Evini sigorta yaptırmak isteyenlerin, sigorta şirketine yalnızca evin yapı tarzı ile metrekaresini bildirmeleri yeterli olacak. Ancak, zorunlu deprem sigortası yapılan bir meskenin sigorta bedeli, hiç bir durumda 20 milyar liralık azami teminat tutarından çok olamayacak. Ayrıca bu sigorta sisteminde birden fazla evi olanlara ya da emeklilere her hangi bir ayrıcalık tanınmayacak.

Zorunlu deprem sigortası için ne kadar prim ödenecek?

ZORUNLU deprem sigortasında konutun toplam brüt metrekaresiyle, tespit edilmiş olan yapı tipi metrekare maliyetleri çarpılarak konutun bedeli bulunacak. Bu bedel en yüksek 20 milyar lira olacak. Sigortalının ödeyeceği primler ise bulunan konut maliyeti üzerinden hesaplanacak. Yapılan açıklamalarda sigorta sahiplerinin ödeyecekleri primleri tespit etmelerinde kullanacakları oranlar şöyle:


Yorumları Göster
Yorumları Gizle