GeriEkonomi Deprem konutlarında anahtar heyecanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deprem konutlarında anahtar heyecanı

Deprem konutlarında anahtar heyecanı
refid:21758249 ilişkili resim dosyası

VAN’da 23 Ekim’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremden 39 gün sonra temeli atılan afet konutlarının anahtarları depremzedelere teslim edilmeye başlanıyor.

 Van ve Erciş ilçesinde 7 ayrı noktada yaptırılan 15 bin 341 konut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle bugün depremin yıldönümünde hak sahiplerine teslim edilecek. 99 metrekare, 3 oda ve 1 salondan oluşan konutlar, 2 yılı geri ödemesiz ve vade farkı olmadan 20 yılda geri ödenecek.

1 AY SONRA TEMEL ATILDI

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, ‘olmaz’ denileni başardıklarını ve yaklaşık 15 bin konutu, söz verilen tarihte tamamlayarak teslimlerine başladıklarını belirterek, “Van’da bir şehri yeniden kurduk. TOKİ Van’da kendi rekorlarını kırdı. Tabii ki kolay bir iş değildi. Süresi de çok kısa” diye konuştu. Karabel, Van’da kalıcı afet konutlarının ilk ihalesinin depremden sadece 10 gün sonra gerçekleştirildiğini, 1 ay sonrasında da temelin atıldığını hatırlattı.

EDREMİT’TE İNŞAATA DEVAM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünün yerine getirildiğini vurgulayan Karabel, TOKİ’nin 10 ay gibi kısa bir süre içinde Van ve Erciş’te 15 bin 341 konut inşa ederek, afetzedelere teslimlerine başladığına vurguladı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) talebi üzerine Edremit’te, haziran ayında ihalesi yapılan 2 bin 148 afet konutu projesinin de hayata geçtiğini belirten Karabel, bu konutların inşaatların devam ettiğini kaydetti.

Depremin maliyeti 5.5 milyar

Van’da geçen yıl 23 Ekim ve 9 Kasım’da yaşanan ve 644 vatandaşın hayatını kaybettiği depremlerin ardından  yapılan iyileştirme ve yeniden yapılanma çalışmalarının maliyeti 3.6 milyar liraya ulaşırken, tüm yatırımların tamamlanmasıyla toplam maliyet 5.5 milyar liraya çıkacak. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fuat Oktay,  Erciş’te 15 Ocak ve Van merkezde 15 Şubat tarihi itibarıyla tüm çadır kentlerin kapatıldığını ve vatandaşların konteyner kentlere  yerleştirildiğini ifade etti. 420 milyon lira tutarında, yaklaşık 30 bin yaşam konteyneri alımı  gerçekleştirildiğini kaydeden Oktay, 2 oda, banyo, mutfak ve tuvaletten oluşan 21 metrekarelik konteynerlerinde 175 bin kişinin barındırıldığını söyledi.

KÖYSEL DÖNÜŞÜM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise Van’da geçen yıl 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde yaşanan depremler sonrasında  geliştirilen “evini yapana yardım modeli” kapsamında, hak sahiplerine toplam 30 milyon lira hak ediş ödemesi yaptı. Bu kapsamda, 9 bin 500 konutun ve 3 bin 500 ahırın “evini yapana
yardım  modeli” ile yapılması onaylandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle