GeriEkonomi Denktaş’ın dünürüne Temizel operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş’ın dünürüne Temizel operasyonu

Eylül ayı başında Zekeriya Temizel başkanlığında resmen göreve başlayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın dünürü Salih Boyacı'nın sahip olduğu Kıbrıs Kredi Bankası'nın Türkiye şubesine el koydu.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) ilk icraatı, bir Kıbrıs bankasının Türkiye şubesine el koymak oldu. BBDK, Kıbrıs Kredi Bankası'nın İstanbul-Türkiye merkez şubesinin bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme iznini dünden geçerli olmak üzere kaldırdı. Şubesine el koyulan bankanın büyük ortağı KKTC Cumhurbaşkanı Rauf denktaş'ın dünürü Salih Boyacı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kurul kararında, sözkonusu bankanın mali bünyesindeki olumsuzlukların giderilmesini teminen Bankalar Kanunu uyarınca alınması istenen tedbirleri alamadığı, zarar üretmeye devam ettiği, aktifte gelir getirici kalemleri bulunmadığı, giderlerini karşılayamadığı ve mali bünyesinin düzeltilmesi için gerekli kaynağı merkezden sağlama imkanı bulunmadığı, bu nedenle de ilgili kararın alındığı belirtildi.

Bu arada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, konuyla ilgili bir de yazılı açıklama yaptı.

FAALİYETİ DURMUŞTU

Bir süredir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kurulu bankaların çeşitli sıkıntılar dolayısıyla faaliyetlerinin durdurulduğu veya kısıtlandığına dikkat çekilen açıklamada, bu bankalar arasında Türkiye'de şube açmak yoluyla faaliyette bulunan Kıbrıs Kredi Bankası'nın da yeraldığı belirtildi.

Merkezi Lefkoşa'de bulunan bankanın İstanbul-Türkiye merkez şubesinin 3 Haziran 1997'den itibaren Bankalar Kanunu kapsamında yakın gözetim altında bulundurulduğu kaydedilen açıklamada, daha sonra şu görüşlere yer verildi:

‘‘Adı geçen şubenin mali bünyesinin iyileştirilmesine yönelik olarak çeşitli tedbirler yürürlüğe konulmuştur. Ancak, şubenin mali bünyesindeki zafiyet, merkez tarafından yeterli kaynağın sağlanamamasınedeniyle giderilememiştir. Bu itibarla şubenin Bankacılık yapma ve muvduat kabul etme izni Bankalar Kanunu'nun 14'üncü maddesine istinaden kaldırılmış ve bu karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Diğer taraftan sözkonusu şubenin yönetimi anılan Kanun uyarınca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na intikal ettirilmiştir.’’

TASARRUFU KÜÇÜK

İstanbul'daki şubenin bankacılık sistemi içindeki payının son derece küçük olduğu vurgulanan açıklamada, bu bankanın tasarruf mevduatı miktarının 75 milyar lira, gerçek kişilerden oluşan mudi sayısının da 731 olduğu bildirildi.

Açıklamada, ‘‘Sigortaya tabi mevduat, faizleriyle birlikte mevzuathükümlerine uygun olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından derhal ödenecek ve ilgililer hakkında gerekli yasal işlemler ivedilikle yürürlüğe konulacaktır’’ denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle