Denizli’den 1.80

Barış BALCI
25.09.2013 - 01:13 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu sefer 2014 yılı için kur seviyesi telaffuz etti.

Denizli’de konuşan Başçı sermaye girişlerinin artması durumunda kurun 1.80 TL’ye gerilemesinin olası bir senaryo olduğunu vurguladı. Başçı “cari açığın finansmanda ciddi problem yok” dedi.

DENİZLİ’de Para Politikası Konferansı’nda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dolar kuru, faiz, cari açık, ve enflasyon konularında çok önemli mesajlar verdi. Ağustos ayı sonunda “yılsonu dolar kuru 1.92 dolara düşerse kimse şaşırmamalı” ifadesinden sonra Erdem Başçı bu kez “Seneye sermaye akımları güçlenirse dolar kuru 1.80 TL seviyesine gerileyebilir’ açıklamasını yaparak dolar/TL kurunun 2014’te 1.80 TL’ye gerileyebileceğine işaret etti. Başçı sermaye akımları güçlü olmazsa dolar kurunun 1.92 TL’ye gerileyeceğini söyledi.

‘AÇIĞI SAKİN ZAMANDA KAPATIN’

Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Para Politikaları Konferansı’nda Başçı’nın yerli şirket ve yatırımcılara da önemli mesajlar verdi. Eylül ayında döviz piyasasına kuvvetli bir giriş yaşandığını belirten Başçı “Ancak kuvvetli bir çıkış da var. Firmalar açık pozisyon kapatıyor. Buna saygı duyuyoruz. Döviz Tevdiat Hesapları’ndaki artış firmaların açık pozisyon kapatmasından kaynaklanıyor. Biz ise firmalara ‘açık pozisyonu piyasanın sakin olduğu zamanlarda kapatılır’ diyoruz.” dedi.Başçı piyasalardaki aşırı tepkinin normale döneceğini belirtirken gelecek sene sermaye akımları güçlendiğinde kurun 1.80 TL’ye gerileyebileceğini bunun dikkate alınması gereken bir senaryo olduğunu söyledi. Başçı yılsonu 1.92 TL tahminini yaparken Reel Efektif Döviz Kuru göstergesinden faydalandığını belirtti. Başçı’ya göre bu kur endeksinin bugün 110 seviyesinde bulunması TL’nin aşırı değersiz bir noktada olduğunu gösteriyor.

YÜZDE 6.2’Yİ YAKALARDIK

Enflasyon hedefleri üzerine de kritik açıklamalarda bulunan Başçı kurun 1.92 civarında seyretmesi durumunda yüzde 6.2 oranının yakalanabileceğini ancak kurun yükselmesiyle birlikte yüzde 6.2’nin üstünde bir enflasyon beklediklerini söyledi. Başçı Merkez Bankası anketinde yılsonu enflasyon beklentilerinin yüzde 7.44 çıktığını ancak yılsonunda enflasyonun bu oranın altında gerçekleşeceğini öne sürdü.

CARİ AÇIK YAVAŞ DÜŞECEK

Başçı, cari işlemler dengesinde son dönemdeki yukarı yönlü hareketin önemli ölçüde altın ithalatından kaynaklandığını, altın hariç tutulduğunda cari işlemler dengesindeki gelişmenin yavaş ve kademeli olarak devam ettiğini bildirdi. Bazı analistlerin cari açıkta sert bir düzeltme için ‘dolar ne kadar değer kaybetmeli’hesabı yaptığını söyelyen Başçı bunun doğru bir hesap olmadığını söyledi. Başçı çok sert bir çıkış olduğunda ise Merkez Bankası’nın biriktirdiği rezervleri dikkatli bir şekilde kullanarak döviz kurundaki oynaklığı azaltacağını iddia etti.

S&P, nottan ‘TR’yi çıkarıyor

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) dün İstanbul’da şirketlere yönelik gerçekleştirdiği toplantıda, Türk şirketlerine yönelik yaptığı kredi derecelendirmesinde değişikliğe gideceğini açıkladı. Bugüne kadar Türk şirketlerine verdiği notun (rating) önüne koyduğu ‘TR’ ifadesinin kaldırılması planlanıyor. Bunun sonucunda, artık Türk şirketlerinin notları da uluslararası standartta ele alınmış olacak. Bu durum Türkiye’de 10 şirketin kredi notunu değerlendiren S&P’nin verdiği notların yüzde 10-15 civarında aşağı ya da yukarı yönlü olarak değişmesi bekleniyor. Bu konuda ekim ayında Türk şirketlerine yönelik bir toplantı daha yapacağını açıklayan S&P yetkilileri, yeni kriterleri bu toplantıda duyuracağını belirtti. Türkiye’den yabancı şirketlerin ve holdinglerin temsilcileri ile finans çevresinden 100’ü aşkın katılımcının yer aldığı toplantıda, Türkiye ekonomisine ilişkin genel değerlendirme öncesinde S&P’nin not verme yöntemi ve kriterleri anlatılarak, uluslararası bir kuruluştan kredi notu almanın şirketlere yararları anlatıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya katılan ekonomistler, “S&P’nin bu toplantısı Türkiye’nin kredi notuyla ilgili değildi. Bunu zaten kendileri de ifade ettiler. Bizim anladığımız, S&P Türkiye’deki gelirlerini artırmak istiyor. Başta holdingler olmak üzere, Türk KOBİ’lerine de kredi notu vererek buradaki pazarını genişletmek istiyor” yorumunu yaptılar.

2 TL’ye veda 6 gün sürdü

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kur, faiz ve cari açıkta önceki söylemlerini devam ettirmesi, buna ek olarak 2014 yılı için 1.80 TL dolar kuru seviyesinin olası bir senaryo olduğunu söylemesi piyasalarda dolar cephesinde hareketlilik yarattı. Önceki gün 1,9835 seviyesinde olan dolar/TL dün Erdem Başçı’nın açıklamalarının öncesi 1,9924 TL seviyesinde seyrediyordu. Erdem Başçı’nın 2014 yılında dolar kurunun 1.80 TL’ye gelebileceğine işaret eden açıklamalarının ardından dolarda yükseliş hızlandı ve dolar 2 TL seviyesinin üstünü gördü. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım programına aynen devam kararını aldığı 18 Eylül Çarşamba gününden bu yana dolar 6 gün sonra 2 TL’nin üzerini görmüş oldu. Piyasalar kapandığında dolar 2.0010 TL seviyesine geldi. Başçı’nın konuşması sırasında 77 bin puanın altını gören endeks dünü yüzde 0,36 kayıpla 76 bin 529 puandan kapadı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı