GeriEkonomi Denizbank'a sendikasyon kredisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizbank'a sendikasyon kredisi

Denizbank'a sendikasyon kredisi
refid:3440885 ilişkili resim dosyası

Denizbank, dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek sağlamak amacıyla 350 milyon doları 2 yıl kalanı 1 yıl vadeli olmak üzere toplam 650 milyon dolarında sendikasyon kredisi aldı.

Denizbank, dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek sağlamak amacıyla 350 milyon doları 2 yıl kalanı 1 yıl vadeli olmak üzere toplam 650 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Krediye ilişkin anlaşma, dün kreditör bankaların temsilcilerinin katıldığı bir törenle İstanbul’da imzalandı. 25 bankanın eş düzenleyici olduğu krediye 27 ülkeden 78 banka katıldı. Kredinin yıllık maliyeti 1 yıl için libor artı yüzde 0.45 ve 2 yıl için libor artı yüzde 0.80 olarak belirlendi.
Banka, dış ticaret işlemlerinin finansmanı amacıyla uluslararası bankalardan 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisi arıyordu. Bankanın bu arayışına 750 milyon doların üzerinde talep toplandığı belirtilerek, gereksinimler doğrultusunda Denizbank’ın söz konusu kredi miktarını 650 milyon dolara çektiği kaydedildi.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, kredi anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, uluslararası piyasalarda görülen bu büyük ilginin, Türkiye’deki olumlu ekonomik gelişmelerin yanı sıra; geçen yıl birinci kuşak sermaye büyümesinde dünyada sekizinci olan Denizbank’a duyulan güvenden kaynaklandığını belirtti. Ateş, "Talebimizin çok üzerinde gerçekleşen ve vadesi 1 yılı aşan sendikasyon kredisi, uluslararası finans kuruluşları tarafından da bu başarının yakından izlendiğini göstermektedir. Bu krediyi dış ticaret finansmanı amacıyla müşterilerimizin kullanımına sunacağız" diye konuştu.

Denizbank’ın, yüzde 25 halka açık hissesinin yüzde 90’ının üzerinin halen yabancı yatırımcıların elinde bulunduğu belirtilirken, haziran ayında sağlanan 300 milyon dolarlık 5 ve 7 yıl vadeli seküritizasyon kredisine ek olarak, alınan 650 milyon dolarlık sendikasyon kredisiyle bu sene içinde yurt dışından en yüksek miktarda kredi sağlayan bankalar arasında yer aldığı kaydedildi.
(ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle