GeriEkonomi Denizbank'a 250 milyon euroluk kredi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizbank'a 250 milyon euroluk kredi

Denizbank, Avrupa Yatırım Bankası ile 250 milyon avroluk, 10 yıla kadar vadeli kredi çerçeve sözleşmesi imzaladı.

Denizbank'tan yapılan yazılı açıklamada, Denizbank'ın Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile imzaladığı protokolle, Türk KOBİ'leri ile ticari ve kurumsal şirketler için toplam 250 milyon euroluk yatırım kredisi kaynağı sağladığı bildirildi.

Lüksemburg'ta dün imzalanan protokol çerçevesinde, 150 milyon euroluk kısmı küçük ve orta boy işletmelere, 100 milyon euroluk kısmı da ticari ve kurumsal firmalara kullandırılmak üzere toplam 250 milyon avroluk yatırım kredisi sağlandığı belirtildi.

Sağlanan kredinin en önemli özelliğinin, Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye'de ilk kez ticari ve kurumsal statüdeki şirketlere yönelik bir kredi kaynağı sunması olduğu vurgulanan açıklamada, Avrupa Yatırım Bankasından Denizbank aracılığı ile Türk işletmelerinin yatırım ihtiyaçlarını karşılamak üzere sunulacak kredilerin 10 yıl gibi uzun vadelerle tahsis edilebileceği aktarıldı.

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, “Denizbank aracılığı ile Türk ekonomisine kazandırılan bu kaynağın, uluslararası finans kurumlarının bankamıza duyduğu güvenin açık bir ifadesi olmakla birlikte, uluslararası arenada Türk ekonomisinin istikrarına duyulan güvenin de önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye yönelik kredilendirme faaliyetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz Ahnen de, Türk KOBİ'lerinin gerçek bir başarı öyküsü yazarak hızla büyüyen ülke ekonomisinin lokomotifi haline geldiklerini vurguladı. Ahnen, şunları kaydetti: “Türk KOBİ'lerinin başarısının ardında yatan simya, onların girişimcilik yetenekleri, teknik bilgi birikimleri ve sahip oldukları yetişmiş iş gücüdür. Avrupa Yatırım Bankası, girişimciliği ülke çapında destekleyen, Avrupa'nın önde gelen kurumlarından biridir. İmza attığımız bu proje, özellikle küçük ve orta boy işletmelerin ihtiyaçlarına en uygun finansal çözümlere ulaşmalarını sağlayacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle