GeriEkonomi Denizbank haftada iki açılış yapacak, 3.5 yılda 850 şubeye ulaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizbank haftada iki açılış yapacak, 3.5 yılda 850 şubeye ulaşacak

Denizbank haftada iki açılış yapacak, 3.5 yılda 850 şubeye ulaşacak
refid:17708137 ilişkili resim dosyası

Denizbank’ın da Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Dexia CEO’su Pierre Mariani, Denizbank için 2014 sonuna kadar 850 şubeye ulaşmayı planladıklarını, bu hedef için de haftada 2 şube açacaklarını söyledi.

TÜRKİYE’yi ziyaret eden Dexia CEO’su Pierre Mariani, “Denizbank’ı satmayı düşünür müsünüz” sorusuna Türkçe “yok” derken, 2014 yılına gelindiğinde Denizbank’ın Dexia içindeki toplam kârın yüzde 27’sini temsil etmesini planladıklarını açıkladı. Mariani, 2014 sonunda Denizbank’ın 850 şubeye ulaşacağını belirtirti.
Denizbank’ın başına geçti
Denizbank Yönetim Kurulu Başkanı Dirk Bruneel’in emekli olması nedeniyle boşalan göreve, bankanın genel kurulunda yapılan seçimle getirilen Mariani, İstanbul’a da bu nedenle geldi. Denizbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak dün sabah yemin eden Mariani, Türkiye’nin müşteri kazanımı ve aktif büyümesi açısından Dexia’nın geneline göre daha iyi performans gösterdiğini dile getirdi. Dexia’nın perakende bankacılık alanında çok iyi performans gösterdiğini, Türkiye’de sadece perakende bankacılık değil bütün iş kollarında çok iyi gittiklerini ifade eden Mariani, zor ekonomik ortama karşın toplam kârda yüzde 18’lik artış sağladıklarını vurguladı. Dexia CEO’su Pierre Mariani, 2014 yılına gelindiğinde Denizbank’ın Dexia içindeki toplam kârın yüzde 27’sini temsil etmesini öngördüklerini belirtirken, geçen yıl elde edilen sonuçları şöyle hatırlattı: “Türkiye’de geçen yıl 425 bin yeni müşteri kazanılmış. 2 yıl içinde müşteri tabanımızı yaklaşık 1 milyon müşteri daha artırdığımızı görüyoruz. Geçen yıl 50 şube açtık, mevduatı yüzde 34, kredileri yüzde 28 büyüttük. Sağlam müşteri tabanı, bankanın istikbali için en önemli teminat.”
Şube ağının çok önemli bir hızda büyüdüğüne de dikkat çeken Mariani, 2014’e ilişkin planları anlattı: “Kar marjları daralıyor ama şube ağımız büyüyecek. Şu andaki şube ağımız üzerine 300 şube ekleyeceğiz. 2014 sonuna kadar 850 şubeye ulaşmak istiyoruz. Bu, yılda yaklaşık 80 şube, haftada 2 şube açmak anlamına geliyor. Müşteri sayımızı bu süreçte yüzde 50 artıracağız. 2014’e gelindiğinde bankanın 2 milyonu yeni kazanılan olmak üzere yaklaşık 6 milyon müşterisi olmasını ve 1.2 milyar lira vergi öncesi kâra ulaşmasını öngörüyoruz.”
Satışa Türkçe ‘Yok’ dedi
Bir çok yatırım bankasının kendilerine “Denizbank’ı satmayı düşünür müsünüz” diye sorduğunu aktaran Mariani, şunları söyledi: “Türkçe cevap veriyorum; ‘yok’ diyorum ve konuyu kapatıyorum. Denizbank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmesiyle ilgili olarak “Hakan Ateş’in görevini paylaşmaya niyetinin olmadığını” söyleyen Mariani, bankayı yine Türklerin yönetmeye devam edeceğini vurguladı.

Komisyonda Denizbank için direndik

KÜRESEL kriz sonrası Avrupa Komisyonu ile müzakerelerde Denizbank’ın Dexia bünyesinden koparılmaması için aylarca mücadele ettiğini söyleyen Mariani, “Kriz döneminde devlet garantisi almak zorunda kaldık ve bedelini ödedik. Ödeyebileceğimiz en büyük bedel Denizbank’ı kaybetmekti. Bunda da direndik. Denizbank’ı satma konusu gündeme geldiğinde kesin bir dille konuyu kapattım ve konuşmayı bile reddettim” dedi.

Türkiye yüksek potansiyele sahip

PIERRE Mariani, açıkladığı hedefler için ‘çok hıslı’ derken, “Ancak bunu gerçekleştirebilecek çok güçlü bir yönetim de var” dedi. Mariani, şöyle konuştu: “Türkiye çok yüksek potansiyele sahip. Son birkaç yılda Türk ekonomisinin genel durumuna, kamu maliyesi, büyüme gibi alanlara baktığımızda çok iyi performans var. Birkaç aydır da aşırı ısınan bir ekonomi var. Buna karşılık alınan tedbirler var.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle