Demiryolları'nda 35 bin fazla personel varmış

Hürriyet Haber
06.12.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

TCDD Genel Müdürü Vedat Bilgin, 50 bini aşkın personeli bulunan kurumda, personel sayısının 2005 yılına kadar her yıl yüzde 25 oranında azaltılarak yılda 125 milyon dolar tasarruf sağlanabileceğini açıkladı. Bilgin'in bu hesabı, TCDD'de 35 bin kişinin fazladan çalıştığını ortaya koyuyor.

TCDD Genel Müdürü Vedat Bilgin, 50 binin üzerinde çalışanın çoğunun büro elemanı olduğundan yakınarak, personel sayısında 2005 yılına kadar her yıl yüzde 25 düzeyinde yapılacak azaltmalarla yılda 125 milyon dolar gelir sağlanabileceğini söyledi. Bilgin'in açıklamaları ışığında 2005 yılına kadar her yıl yüzde 25 tenkisat yapılması durumunda da personel sayısı 15 bine düşecek. Bu projeksiyona göre, Kurum'da 35 bin kişi fazladan çalışıyor.

Bilgin, ANKA'ya yaptığı açıklamada, IMF'ye verilen niyet mektubunda zarar eden 10 hattın kapatılacağı yönündeki taahhüde açıklık getirdi. Verimsiz hatların kapatılması ya da seferlerin en aza indirilmesi yönündeki çalışmaların yeni olmadığını anlatan Bilgin, geçen yıl haziran ayında bu kapsamdaki 22 hattı kapattıklarını, 22'sini daha kapatmaya hazırlandıklarını kaydetti. Bilgin, kapatılacak hat sayısının 50'ye ulaşacağını bildirdi.

Kamuda gündeme getirilen zorunlu emeklilik konusuna da değinen Bilgin, TCDD'nin 50 binin üzerinde personeli bulunduğunu; ancak bunların çoğunun büro elemanı olduğunu kaydetti.

Sağlanacak tasarruf göz önüne alındığında, TCDD'de çalışan her bir personelin maliyeti aylık 1 milyar 250 milyon lira düzeyinde bulunuyor.

Karayolları yatırımı yapan Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, genel bütçe olanaklarından yararlanmasına karşın TCDD'nin KİT statüsünde bulunması nedeniyle mali açıdan Hazine'ye bağımlı olduğuna işaret eden Bilgin, TCDD'nin işletme ve altyapı yatırımlarının ayrılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Bu amaçla bir yasa çalışması yürüttüklerini kaydeden Bilgin, ulaşım alt yapısının bir bütün olarak ele alınıp, karayolu ve demiryolu projelerinin finansamının aynı elden sağlanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Vedat Bilgin, Türkiye'nin ulaşım sorununu çözmek için 5 milyar doların yeterli olduğunu belirterek, ‘‘Bu kaynak ayrılsın, Türkiye'de ulaşım sorununu biter’’ diye konuştu.

Zorunlu emeklilikte ilk adım Telekom'dan

Türk Telekom, hükümetin, 2002 yılı için hedeflediği 7 katrilyon liralık tasarruf önlemleri arasında yer alan emekliliğe teşvik için ilk adımı atarak, emekli olmak isteyen personelden dilekçelerini topladı.

Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk imzasıyla yapılan duyuruda taşra ve merkez örgütüne yönelik yapılan duyuruyla, süresi dolan personelin başvurması durumunda yüzde 30 ek kıdem tazminatıyla emekliye sevk edileceği bildirdi. Bu kapsamdaki Türk Telekom personeli için başvuru süresi 23 Kasım'da sona erdi.

491'i kadrolu, 19 bin 935'i sözleşmeli ve 53 bin 883'ü iş mevzuatına tabi olmak üzere toplam 74 bin 309 personeli bulunan Türk Telekom'un, emeklilik süresi dolan personel sayısının 13 bin dolayında bulunduğu hesaplanıyor. Yetkililer, bu uygulamadan 6-7 bin kişinin yararlanmasının beklendiğini bildirdiler.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı