GeriEkonomi Demirel: İletişim devrimine uyalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel: İletişim devrimine uyalım

BERSAY'ın 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ‘‘Yeni Ekonomi ve İletişim Paneli’’nde konuşan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ‘‘İletişim devrimine uyalım’’ çağrısı yaptı.

9. CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, ‘‘Türkiye büyük olmaya mahkum bir ülkedir. Kendimize güvenmek, moralimizi yüksek tutmak zorundayız’’ dedi. Bersay'ın 10'uncu yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği ‘‘Yeni Ekonomi ve İletişim Paneli’’nin açılış konuşmasını yapan Demirel, ‘‘Kendimize ve devletimize geleceğimize güvenmiyorsak bizden birşey olmaz. Nasıl direnelim demeyin, önce güvenmeyi deneyin. Bugün gerçek olmuş birçok şey, bir zamanlar ütopyaydı’’ diye konuştu.

Devletin ekonomiden elini çekip asli görevlerine dönmesi gerektiğini vurgulayan Süleyman Demirel, yarı karma-yarı özel ekonomi devrinin bittiğini söyledi. Ekonominin etkin olabilmesi için devletin ekonomiden çekilmesi gerektiğini belirten Demirel, dünyanın artık 6 milyar insanı taşıyamadığını söyledi. Bir nefes, bir yudum suyun artık dünyanın meselesi haline geldiğini söyleyen Demirel, 6 milyar nüfusun yarısının 2 dolardan az, 1.2 milyarının 1 dolardan aşağı kazandığını belirtti.

Teşvik ve sübvansiyonların ekonomiyi rekabet gücünden mahrum bıraktığını savunan Demirel, bilgi çağının gereği olan yeni kalkınma anlayışının eğitim ve sağlığı ön plana çıkardığını vurguladı. Demirel, şöyle devam etti.

‘‘Her ülke kendi kaynaklarını harekete geçirebilmeli. Yeni bir dönem başladı. Hep beraber 21. yüzyılda daha zengin, daha barışcıl, daha istikrarlı olması için gayret sarfedelim. 82 maddelik Okinawa Bildirgesi'nin 10'un maddesi, ülkelerin kalkınabilmesi için iletişim teknolojilerinden yararlarlanmalarının şart olduğuna işaret ediyor. İletişim devrimi dünyayı bilgi çağına getirdi. İletişim devrimine uymak her ülkenin işi. İletişim devriminin en önemli unsurlarından biri de bölgesel işbirliği.’’

Küreselleşmede her ülkenin aynı uyumu gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirten Demirel, şöyle konuştu: ‘‘Bu süreçte dışardan sorun ithal edeceğiz. Elektronik iş ortamı sermaye hareketlerini yeni bir boyuta taşıdı. Bilgi çağına uyum sağlamada yaratıcılığı teşvik edecek, bilgi paylaşımını demokratikleştirecek, AR-GE çalışmalarını artıracak önlemler şart.’’

Süleyman Demirel'in açılışı konuşmasını yaptığı ‘‘Yeni Ekonomi ve İletişim’’ panelinin başkanlığını Bersay Stratejik İletişim Danışmanlığı Yürütme Kurulu Başkanı Ali Saydam yaptı. Panele, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Koç Holding Yeni İş Geliştirme Koordinatörü ve Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı Ali Koç, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Doç.Dr. Mahfi Eğilmez, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle