Demirel, D-8'de zirvesi için Bangladeş'e gitti

Hürriyet Haber
01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, D-8 üyesi sekiz ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı İkinci Zirve Toplantısı'na katılmak üzere dün sabah Bangladeş'e gitti. Türkiye'nin öncülüğünde başlatılan bir ekonomik işbirliği girişimi olan D-8 Zirvesi, 1-2 Mart tarihlerinde Bangladeş'in başkenti Dakka'da yapılacak.

Demirel, Bangladeş'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, D-8 girişiminin başlatılmasındaki amacın, büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden sekiz ülke arasındaki ticareti artırmak, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmek olduğunu söyledi. Halen Türkiye tarafından yürütülmekte olan D-8 dönem başkanlığını, zirvenin açılışında Bangladeş'e devredeceğini bildiren Demirel, D-8 ülkelerinden bazılarını etkileyen son ekonomik kriz ve alınan önlemler konusunda görüş alış verişinde bulunacaklarını kaydetti. D-8 bünyesinde işbirliği yapılacak projelerin 15 Haziran 1997'de İstanbul'da yapılan zirve toplantısında saptandığını anlatan Demirel, Türkiye'nin sanayi ve sağlık sektörünün koordinasyonunu üstlendiğini söyledi.

Demirel, Sanayi Çalışma Grubu'nun öncelikli projesinin, koordinasyonu ve sorumluluğu Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na verilen ‘Tarım Uçağı Projesi’ olduğunu bildirdi. Projenin TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından geliştirildiğini anlatan Demirel, tarım uçağı prototipinin ilk deneme uçuşunun 1999 yılının son çeyreğinde yapılacağını ifade etti.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı