Demirde gümrük vergisi inecek, KDV aynı kalacak

Hürriyet Haber
01.06.2017 - 22:36 | Son Güncelleme:

İNŞAAT sektöründe son günlerde en önemli gündem maddelerinden biri demir krizi oldu. Müteahhitler fiyat artışından ve istedikleri tür ve miktarda ürün bulamamaktan yakınırken, sorun çözülmese 9 Haziran’da iş bırakacaklarını açıklamıştı.

Demir üreticileri ise arzda bir sorun olmadığını, referandum sonrası birden artan talep nedeniyle kısa süreli bir sıkıntı yaşandığını söylemişti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  “Dün Bakanlar Kurulu kararını imzaya sevk ettik. Bu hafta sonuna kadar çıkar. Gümrük vergisini aşağı çekeceğiz, KDV’ye zaten dokunmayız” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Sektör Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tellioğlu, demirin tonunun 4 ayda 1600 liradan 2 bin 100- 2 bin 250 liraya geldiğini belirtti. Gümrük vergisindeki düşüşün olumlu bir adım olduğunu belirten Tellioğlu, “Gümrük vergisinin yüzde 40’dan 30’a düşmesi beklentisi var. Gümrük vergisi düşünce yurtdışında ucuz olan demirin Türkiye’ye gelmesi kolaylaşacak. Ucuz ürün gelincede iç piyasada yüksek fiyatla satış yapılmayacak” dedi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, piyasada şu an yaşanan yüksek demir fiyatlarının gelecek bir ay içinde tekrar düşeceğini belirtti.

 

Etiketler: inşaat , demir , gazetehaberleri
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı