GeriEkonomi Demirbank'ın ortaklıkları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirbank'ın ortaklıkları

Türkiye'nin büyük bankaları arasında sayılan ve yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen Demirbank'ın çoğunluk hissesi Cılgıllı Holding'e ait bulunuyor.

Cıngıllı Holding, Türkiye'de bankacılık, sigortacılık, leasing, faktoring gibi mali sektörler yanında enerji ve hava yolları ulaşımı alanında da faaliyet gösteriyor.

Demirbank'ın web sitesinde yer alan bilgilere göre, grubun iştirakleri arasında, Kayseri ve civarında bulunan ilçelerin aydınlatmasını sağlamak üzere 1926 yılında kurulan Kayseri ve Civarı Elektrik A.Ş'ye ortaklığı da bulunuyor. Türkiye'nin ilk özel elektrik şirketi olan şirketin, Kayseri ilinin elektrik ihtiyacı için elektrik üretimi ve dağıtımı işini yürüttüğü belirtildi.

1998'de kurulan Demir Enerji A.Ş, Türkiye ve Orta Asya enerji projelerinde, proje hazırlama safhasında teknik danışman ve inşaat yüklenicisi olarak hizmet veriyor.

1997'de kurulan Demir Havayolları A.Ş, her türlü hava aracı ile yurtiçi ve yurtdışında tarifeli ve tarifesiz yolcu ve yük taşımacılığı, zirai ilaçlama, yangın söndürme, hasta ve yaralı nakli, reklam-fotoğraf ve film çekimi uçuşları yapıyor ve 2 uçağı bulunuyor.

Ortaklıklar

Demirbank'ın web sitesinde verilen bilgiye göre, Demirbank'ın banka ortaklıkları şöyle:

Bank 2000 Off Shore Ltd: 1997 yılında kurulan ve 13 Haziran 2000'de Demirbank tarafından satın alınan banka, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde off shore bankacılık hizmetleri veriyor.

Demir Halk Bank Nederland NV: 1993 yılında yüzde 70 oranında Demirbank ve yüzde 30 oranında Halkbank'ın ortaklığı ile 100 Milyon Florin sermayeli olarak, öncelikle Türkiye-AB arasındaki ticari işlemlerin geliştirilmesi amacıyla kurulan banka, bu alanda faaliyet gösteren firma ve bankalara fon temin ediyor. Hollanda, Almanya ve Belçika'daki şubeleriyle faaliyet gösteriyor.

Demir Kazakhstan Bank: 1992 yılında Alcombank adıyla kurulan banka, Demirbank T.A.Ş tarafından satın alındıktan sonra ismi Demir Kazakhstan Bank olarak değiştirildi. Kazakistan'da kurumsal ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet yapıyor.

Demirbank (Romania) SA: 1997 yılında Romanya Merkez Bankası'ndan alınan izinle kurulan banka, bireysel ve kurumsal bankacılık yapıyor. 1999'da IFC ve üç yerel finansal kuruluşun sermaye artırımına katılmasıyla, banka sermayesi artırıldı.

Demir Kyrgyz International Bank: Banka 1997 yılında Demirbank, IFC, FMO ve EBRD'nin ortaklığıyla kuruldu.

Demirbank Bulgaria AD: 1999 yılında Bulgaristan ile Türkiye'nin ticari ilişkilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla kurulan banka kurumsal ve bireysel bankacılık, hazine işlemleri/ürünleri alanlarında faaliyet gösteriyor.

UB Ulusal Bank : 1997 yılında kurulan banka, kurumsal finans, proje finansmanı ve porföy yönetimi hizmetleri sunuyor.

Demir Yatırım Menkul Değerler : 1997 yılında kurulan şirket işlem hacmi büyüklüğü açısından aracı kurumlar arasında ön sıralarda yer alıyor.

Alfa Menkul Değerler, 1996'da, Demir Yatırım Ortaklığı 1995 yılında kuruldu.

UB Ulusal Yatırım Menkul Kıymetler, Ulusal Bank'ın iştiraki olarak, bankanın sermaye piyasası işlemlerini yürütüyor.

Demir Finansal Kiralama : 1992 yılında kurulan şirket Türkiye'nin en büyük beş leasing şirketinden birisi durumunda.

Dünya Leasing : Leasing sektöründe ağırlıklı olarak KOBİ'lere hizmet vermek üzere 1997 yılında kuruldu.

Romlease SA: 1994 yılında Romanya'nın ilk leasing firması olarak kuruldu. Dünya Bankası'nın yan kuruluşu olan IFC tarafından kurulan uluslararası sermayeli bir kuruluş. Cıngıllı Holding'in şirkette yüzde 25.3 oranında payı bulunuyor.

Demir Factoring: 1993 yılında kurulan şirket, 1998 yılı itibariyle factoring piyasasından yüzde 15'lik pay almış.

İlke Factoring: Cıngıllı Grubu'nca 1996 yılında kuruldu.

Demir Hayat Sigorta : Şirket Cıngıllı Holding tarafından hayat, kaza ve sağlık sigortası branşlarında faaliyet göstermek üzere, 200 milyar TL sermaye ile 1995 yılında kurulmuştur.

Demir Sigorta : Gother Alman Sigorta'nın hisselerinin tamamının satın alınması ile gruba bağlanan şirketin ismi Demir Sigorta olarak değiştirildi. Özellikle deniz ticareti ve yangın üzerinde yoğunlaştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle