GeriEkonomi Demiralp: "IMF ile prensip olarak anlaştık"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demiralp: "IMF ile prensip olarak anlaştık"

Türkiye'ye sağlanacak mali destek konusunda IMF ile prensip olarak anlaştıklarını bildirdi. Demiralp, mali desteğin miktarını kesinleştirip, yarın kamuoyuna duyaracaklarını vurguladı.

Demiralp bu arada, şu anda ekonomik parametreler ve ekonomik program hedeflerinde hiç bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti.

Hazine Müsteşarı Demiralp, IMF ile yapılan görüşmelerin ne aşamada olduğuna ilişkin, A.A muhabirinin sorularını yanıtlarken, şöyle konuştu:

"Detaya ilişkin şu an fazla bir şey söyleyemiyorum. Görüşmeler öğleden sonra da devam edecek. Ama biz prensip olarak anlaştık, mutabakatımız var. Yarın sayın başbakan bir açıklama yapacak. Deppler, muhtemelen ben de dahil, ortaklaşa bir açıklama yapılacak. Mali desteğin miktarını kesinleştirip yarın kamuoyuna duyuracağız.

Bunun dışında, şu anda program hedeflerinde herhangi bir değişiklik veya yeni bir hedef söz konusu değil. Ne parametrelerde ne de hedeflerde hiç bir değişiklik olymayacak. Bunun altını çizmek istiyorum. Program yine eskisi gibi, aynı kurallarla devam edecek."

Köprü kredisi geliyor

Demiralp bu arada, IMF'nin mali desteği yanında, uluslararası bankalardan "köprü kredi" sağlanması konusunun hangi aşamada olduğuna ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu:

"O konudaki görüşmeler de devam ediyor. Fakat bu konuda IMF ile paralellik kurmamak lazım. O farklı bir olay. Tabii IMF ile mutabakata varmak, işleri daha kolaylaştırır, daha rahatlatır. Fakat o konunun kendi içerisinde görüşmelerimiz devam ediyor. O ayrı bir konu. Miktarı ise tamamen görüşmelere bağlı. Kendimizi bağlamak istemiyorum"

Piyasalar tatmin edilecek

Demiralp, IMF'den sağlanacak desteğin miktarını konusundaki sorulara karşılık, "şu aşamada açıklamak istemiyorum. Ancak piyasaları tatmin edecek bir rakam" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle