Demiralp: Alternatif çalışma var

Hürriyet Haber
08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HAZİNE Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türk Telekom ihalesinde teklif verme süresinin 15 Eylül'de dolduğunu hatırlatarak, ‘‘Ona göre alternatif çalışmalar yapıyoruz’’ dedi.

Demiralp, Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili bu yılki beklentilerinin ise 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

Bir toplantıdan Hazine Müsteşarlığı'na döndüğü sırada, kapıda bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtlayan Selçuk Demiralp, IMF ile görüşmelerin Ekim ayında süreceğini söyledi. Heyetin Ekim ayı başında yeniden Türkiye'ye geleceğini belriten Demiralp, 2001 yılına ilişkin görüşmelerin o zaman ele alınacağını kaydetti.

Ekonomik programın sonuçlarını ‘gayet iyi’ verdiğini söyleyen Demiralp, ‘ithalatın düşürülmesine yönelik spesifik bir çalışma olup olmadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

‘‘Herşey üzerinde çalışıyoruz. Cari işlemler açığı 5.6 milyar dolar düzeyinde. Ama program genel olarak bakıldığında, gayet iyi şekilde sonuçlarını vermiş durumda. 8 aylık sonuçlar elimizde. Özellikle konsolide bütçe uygulamaları açısından onlar tartışılıyor.’’

IMF heyetinin yeniden geleceği Ekim ayına kadar, 2001 yılı bütçesi ile makro ekonomik dengelerin saptanacağını belirten Demiralp, programdaki parametreleri de dikkate alarak 2001 yılı bütçesi çalışmalarını sürdüreceklerini ve Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını vurguladı.

Selçuk Demiralp, ithalat ve iç taleple ilgili bir başka soru üzerine, ‘‘Şu anda basında tartışılan bir sürü konu var. Onlar tabii ki her zaman gündemde’’ karşılığını verdi. Ekonomik olayların dinamik konular olduğunu ifade eden Demiralp, her zaman her şekilde kararların alınabileceğini, genişletilip-daraltılabileceğini belirterek, ‘‘Dolayısıyla bu konu üzerinde yoğunlaşmış değiliz’’ dedi. ANKARA

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı